MAÇ HİKAYELERİ - UNUTULMAZ MAÇLAR

Balıkesirspor - Karşıyaka (22.11.1981)

1981-82 sezonunda, Balıkesir'de Karşıyaka ile oynadığımız maç, atmosferi, gerilimi ve yaşanan olayları ile Balıkesirspor tarihindeki en unutulmaz maçlardan biri olmuştu. 1975-76 sezonunda 1.Lig'den düştükten sonra, bir daha o yılların havasını yakalayamayan ve taraftarının da küsmesi ile 2.Lig'de genellikle başarısız sezonlar geçiren Bal-Kes, 1981-82 sezonunda 2.Lig B Grubu'nda, yıllar sonra ilk kez zirve mücadelesindeydi. Ligin 11.haftasına gelindiğinde, Antalyaspor, Karşıyaka ve Denizlispor ile birlikte üst sıralarda yer alan Bal-Kes, evinde oynayacağı zirvedeki rakiplerinden kritik Karşıyaka maçına hazırlanıyordu.

Balıkesirspor taraftarları da, yıllar sonra yaşanan bu zirve heyecanı ve İzmir takımları ile aramızdaki yıllardır süregelen rekabet nedeniyle, günler öncesinden bu maçın heyecanını yaşamaya başlamıştı. Aynı durum Karşıyaka camiasında da yaşanmakta olup, Karşıyaka taraftarı da tren ve otobüs ve özel araçlar ile Balıkesir'e çıkarma yapmaya hazırlanıyorlardı. Balıkesirspor'un bir önceki sezonda, İzmir'de Karşıyaka ile 1-1 berabere kalarak rakibine şampiyonluk yolunda en büyük darbeyi vurmasını ve onların ezeli rakibi Göztepe'nin şampiyonluk yolunu açmasını Karşıyaka taraftarı unutmamıştı.. Onlar için de, intikam günü gelmiş çatmıştı..

Maçın oynanacağı 22 Aralık 1981 Pazar günü, Balıkesir sisli bir sabaha uyandı. Balıkesirspor taraftarı yoğun siste maçın oynanmasının tehlikeye gireceği endişesi taşısa da, maç saatine doğru sis etkisini büyük ölçüde kaybedince, herkes derin bir nefes aldı.. Maç günü, yüzlerce Balıkesirspor taraftarı sabah erken saatlerden itibaren çarşıda toplanmıştı. Taraftarlarımız ellerinde Balıkesirspor flamaları ile araba ve pikaplara doluşmak suretiyle, tezahüratlar eşliğinde şehirde büyük bir Bal-Kes konvoyu ile tur atarak şehri iyice maç havasına sokmuşlardı. İzmir'den ise, büyük çoğunluğu Ankara Ekspres Treni'ni işgal etmek suretiyle 1.000 dolayında Karşıyaka seyircisi maç günü Balıkesir'e gelerek stad çevresinde toplanmıştı. Saat 13:00'de tüm biletlerin tükenmesi ve stad kapılarının kapatılması ile, Atatürk Stadı'nda Balıkesirspor tarihinin en kalabalık taraftar sayılarınından birine ulaşılmıştı. Yıllardır takıma küskün olan Balıkesir halkı, artık bu küskünlüğe son vererek Balıkesirspor'u kucaklıyordu.. Saat 14:45'de başlayacak maç için, yaklaşık 2 saat önceden tribünler tıklım tıklım dolmuştu..

Balıkesirspor'da golcü solaçık B.Celal ve sağaçık Behçet'in kart cezalısı olması, santrafor Sebahattin AKGÜL'ün son idmanda sakatlanması nedeniyle sakat sakat oynayacak olması takımımızın maç öncesi dezavantajları idi. Karşıyaka'da ise kadro dışı olan kaptan Murat takımdaki önemli bir eksikti.

Maç saati geldiğinde önce Balıkesirspor, ardından Karşıyaka sahaya çıktılar. Son olarak da, orta hakem Orhan TARHAN ve yardımcılarının sahadaki yerlerini almasıyla, Atatürk Stadı'ndaki mahşeri kalabalık ve müthis tezahüratlar eşliğinde karşılaşma başladı. İki takımın da gergin ve temkinli başladığı maçta, ilk atak Balıkesirspor'dan geldi. 4.dakikada Yüksel ÖKSÜZ'ün sol kanattan ortasında Cavit KURUCU'nun kafa vuruşunu Karşıyaka Kalecisi Ali yumruklarıyla uzaklaştırdı. 15.dakikada bu kez Karşıyaka tehlikeli geldi. Savunmamızın duraklamasıyla B.Cihan ceza sahamızda net pozisyona girdi ancak top kornere gitti. İsmet GÜMÜŞ'ün kornerden kalemize gönderdiği topa Adnan altıpasta kafayı vurdu ancak top kalecimiz Alpaslan TEKİN'e çarpınca kalemiz önemli bir tehlike atlattı.

Birkaç dakika sonrasında Nihat UMUT'un (Pıtırcık) ara pasını Karşıyaka'lı Adnan altıpasta ıskaladı. Kalemizdeki bu tehlikelerden sonra Balıkesirspor tekrar yüklendi. 23.dakikada sağbekimiz Yüksel ÖKSÜZ sağdan ortaladı ama Karşıyaka savunması önce davranarak Sebahattin AKGÜL'e gol şansı tanımadı. İlk yarıda başka önemli bir pozisyon olmayınca devre 0-0 sona erdi.

İkinci yarıya Balıkesirspor biraz daha baskılı başladı. 49.dakikadaki Balıkesirspor atağında Şeref YENGÜN'ün soldan ortaladığı topta Sebahattin AKGÜL'ün kafa vuruşunda Karşıyaka kalecisi Ali topu alt köşede yakaladı. 60.dakikada Karşıyaka Şener ile gole yaklaştı ancak netice alamadılar. Balıkesirspor'un dakikalarca beklediği gol nihayet 65.dakikada geldi. Bu dakikada sağ kanattan kazanılan serbest atışı  futbolcumuz Yüksek ÖKSÜZ kaleye ortaladı. Ceza sahasi içerinide çok iyi yükselen Cavit KURUCU kafayla topu Karşıyaka kalecisi Ali'nin uzanamayacağı köşeye gönderdi. Bu golle tribünler sevinçten yıkılırken, futbolcularımız da büyük bir sevinç yaşadı.

Galip duruma geçen Balıkesirspor üzerindeki stresi atarken, Karşıyaka panikle gol bulmaya çalıştı. Ancak maçın son anlarına kadar, Balıkesirspor defansı ataklarını ustalıkla kesmeyi başardı. 75.dakikada Nihat UMUT'un gol pozisyonunu kalecimiz Alpaslan TEKİN önledi. Artık maçın uzatma dakikaları oynanırken, Balıkesirspor seyircisi tribünde zafer şarkıları söylerken ve hakem de saatine bakmaya başladığı anlarda, Karşıyaka'lı Gürol çalımlarla soldan bir anda ceza sahamıza girdi. Gürol ile birlikte koşan futbolcumuz Kazım ERGÜL'ün, ikili mücadelede nizami şarjla Gürol'a müdahalesi ve bu futbolcunun yerde kalmasına hakem Orhan TARHAN ağır bir kararla penaltı çalınca Balıkesir Atatürk Stadı önce buz kesti, daha sonra olaylar başladı..

Penaltı kararına itiraz eden bütün futbolcularımız bir anda hakemin çevresini sararken, tribünler de bu ağır karar karşısında galeyane geldi. Ağır protestolar ve ıslık sesleri kulakları sağır eden bir şiddetteydi. Maç durmuş, Balıkesirspor'lu futbolcuların dışında kenar yönetimi ve idareciler de sahaya girerek hakemin çevresini sarmıştı.

Bu arada Karşıyaka'lı ve Balıkesirspor'lu futbolcular arasında da itişmeler ve kavga başladı. Aynı anda Bal-Kes'li ve Karşıyaka'lı taraftarlar da tribünde birbirine girince stadda tansiyon iyice yükseldi. Atılan taşlardan tribünde yaralananlar oldu. Taşlanan Karşıyaka taraftarından bir grup, saha tellerini kırarak veledrom kısmından sahaya girdiler. Bunlara polisin müdahalesi gecikmedi. Olaylar üzerine tribüne çıkarak taraftarımızı coplamaya başlayan polise, Balıkesir seyircisi de karşılık verince tribünler bir anda kıyamet yerine döndü. Özellikle tel örgüleri yıkarak sahaya girmek isteyen taraftarımızı 70 kadar polis zorla zaptetmeyi başardı. Tribünlerden birçok kişi gözaltına alınarak saha dışına çıkarılmaya başlandı. Bir Balıkesirspor taraftarı heyecanına yenik düşerek bayıldı.

Olaylar yaklaşık 10 dakika boyunca sürdü. Polisin sert müdahalesi ve yöneticilerin telkinleri ile saha içi ve tribünlerdeki olaylar biraz durulur gibi olunca, hakem aceleyle penaltı atışının yapılmasını istedi. Topun başına Karşıyaka'lı Pıtırcık Nihat geldi. Kalecimiz Alpaslan TEKİN kendinden emin bir şekilde yürüyerek ve geçerken Nihat'a da hafif omuz vurarak kaleye doğru ilerledi. O anda statta zaman durmuş, herkes nefesini tutmuştu. Nihat UMUT topa doğru geldi ve vuruşunu yaptığında, top kalecimiz Alpaslan'ın atladığı köşenin ters tarafından sağından ağlara gitti. Maç 1-1 olmuştu. Bu golden hemen sonra son düdüğü çalan hakem, maçın sonucunu 1-1 olarak ilan etti. Son düdükle birlikte, koşarak soyunma odasına kaçan Karşıyaka'lı futbolculara tribündeki taraftarımız taş ve şişe yağdırmaya başladı. Hakem polis kordonu arkasında zorlukla sahadan çıkabildi. Tribünlerdeki infial bir süre daha devam etti. Polis tarafından önce Balıkesirspor taraftarları stattan çıkarıldı ancak çıkan taraftarlar stad çevresinden ayrılmayarak protestolarına devam etti ve Karşıyaka'lılar ile hakemi çıkışta beklemeye başladı. Stad dışından da Karşıyaka'lı taraftarların olduğu bölüm taş yağmuruna tutuldu. Karşıyaka'lı taraftarla saha ortasına alınarak orada bir süre bekletildi. Polisin stad dışındaki taraftarları dağıtması zaman aldı. Bu  süre içersinde, stad içinde Karşıyaka'lı futbolcular, hakem ve taraftarı mahsur kaldı.

Balıkesirspor soyunma odası ise matem evi gibiydi. Futbolcular, yöneticiler ve teknik heyet hakem Orhan TARHAN'a beddualar yağdırıyorlardı. Genel Kaptan Aydın KAPÇAK ve Teknik Direktör Rıdvan KÖSEMİHAL ağlıyorlardı. Birçok futbolcumuz da son saniylerde kaçan galibiyetin üzüntüsünden soyunma odasının duvarlarını yumrukluyordu.

Stad çevresinden uzaklaştırılan binlerce Bal-Kes taraftarları, eski garaj, gar ve Demirspor lokalinin bulunduğu bölgede toplanarak, bu sefer hiddetle Karşıyaka'lı avına başladı. Eski garajda İzmir yönüne gidecek otobüslerin içinde İzmir'li aranması, Gar'dan Doğumevi'ne kadar olan civardaki bütün 35 plakalı araçlara saldırılması, Gar'da Karşıyaka taraftarlarının beklenmesi gibi olaylar uzun süre devam etti. Polisin takviye kuvvet ile taraftarımızı dağıtması ile, Karşıyaka'lılar uzun süre sonra tribünden alınarak polis kordonu altında Gar'a getirilerek buradan İzmir'e gönderildi. Özel araç ile gelenler ise yol boyunca polis korumasına rağmen belirli noktalarda taşlanarak ancak Balıkesir'i terk edebildi. Olaylar sırasında maalesef maç ile ilgili olmayan birçok 35 plakalı araç ve içerisindeki insanlar da zarar gördü. Olayların tamamen yatıştırılması ancak akşam saatlerinde mümkün oldu.

Balıkesirspor açısından son saniye golü ile çok önemli bir puanının kaybedildiği maç sonrası, zirve yolunda önemli bir kayıp yaşanmıştır. Maçın yankıları uzun süre devam ederken, yaşanan olaylar ve hadiseleri ile bu maç yıllar boyunca unutulmayacaktı.

Maç son saniye penaltısı ile 1-1 berabere bitince, Spor Toto'da Balıkesirspor'a galibiyet veren Aydın'lı bir sporseverin, 13+1 tutturarak alacağı milyonu kaçırması zengin olma hayallerinin son saniye penaltısı ile yıkılması..

 

Gayriresmi Balıkesirspor Arşivi 1966-2017