1991-92 Sezonu 3.Lig Şampiyonluğu Öyküsü

Parasız pulsuz, ama onurla yazılmış bir şampiyonluk öyküsü.. 3.Lig batağından ilk kurtuluş, 6 yıllık çilenin sonu.. 1991-92 sezonu 3.Lig şampiyonluğumuzun 4 bölümden oluşan öyküsü..

 

1.BÖLÜM:

5 YILLIK HAYAL KIRIKLIĞININ ARDINDAN, YENİ SEZON ÖNCESİ

Kuruluşundan itibaren tam 19 sezon boyunca 1.ve 2.liglerde mücadele eden Balıkesirspor, 1985-86 sezonundaki kötü performansından sonra, daha önce hiç görmediği 3.Lig batağı ile de tanışmış oldu.

3.Lig'e düşmeden 1 sezon önce, grubunda uzun süre zirvede kalan ve 1.Lig hesapları yapan Bal-Kes’ler, bir sezon sonra kendini 3.Ligde bulmuştu. Bu hikaye, 1995-96 ve 1996-97 sezonları ile 1999-2000 ve 2000-01 sezonlarını hatırlayanlara hiç de yabancı gelmemiştir. Keza, bu sezonlarda da şampiyonluğun kıyısından dönüldüğü sezonun ertesi bir alt lige düşmüş, düşürülmüştük.


3.Ligde her sezon "burada misafiriz" diye başlayan vaadler, umutlar ancak sonunda yaşanan bozgunlar..

1986-87 sezonunda, güçlü ve tecrübeli kadrosuna rağmen sezon sonunda grubunda 7.sıranın alınması,

1987-88 sezonunda Bursaspor Amatör'le yapılan mücedele ve yine yaşatılan hayal kırıklığı ile gruptaki 6.lık,

1988-89 sezonunda Bandırmaspor ve Tavşanlı Linyitspor ile girişilen şampiyonluk mücadelesi sonunda havlu atılması ve 3.lük,

1989-90 sezonunda gene yarışa erken havlu atılması ve Gönenspor’a kaptırılan şampiyonluk,

1990-91 sezonunda ilk yarının lider bitirilmesi ancak ikinci yarıda peşpeşe gelen kötü sonuçlarla ligde ancak 7.sıranın alınması yaşadığımız kötü günleri biraz olsun özetliyor..

Yukarıdaki resim bir amatör maçta çekilmedi.. Kırmızı-Beyaz'ı çamura batmış formalı takım Balıkesirspor.. Yaşı 35'in üzerinde olanlar ve Balıkesirspor'u takip edenler, birçok deplasman maçında böyle kötü sahalarda, böyle kötü takımlarla yıllarca mücadele ettiğimizi iyi hatırlar.. İşte bu fotoğraf öyle maçlardan birinde çekildi.. 1990-91 sezonu.. Hangi saha ve hangi rakip olduğu önemli mi? Önemli olan şanlı Bal-Kes'in böylesine zavallı sahalarda böylesine zavallı rakiplerle oynamak zorunda kalışıydı..

5-6 sene öncesine kadar yanımıza bile yaklaşamayacak kasaba-semt takımlarıyla oynanan maçlar, kötü toprak sahalar, alınan can acıtıcı mağlubiyetler, düşülen durum ve kaos..

Her sezona şampiyonluk amacıyla başlanması, harcanan paralar, taraftarın umutları, "bitsin artık bu çile" diye başlayan cümlelerle geçen yıllar..

3.Ligdeki ilk yıllarda Bal-Kes taraftarının sürekli desteği, 3.Ligler bazında kırılan seyirci rekorları, en yüksek seyirci ortalamasına sahip klüp olmak ama neticede kahreden yıllar..

 

  
Yukarıdaki resim, Balıkesirspor'un tarihinde kendi sahasında en az seyirciye oynadığı maçta çekildi.. 1990-91 sezonu. Rakip İznikspor, lig sonuncusu.. İlk yarıyı lider bitiren Bal-Kes, ligin ikinci yarısında tel tel dökülüyor. Taraftarın bıkkınlığı ve kızgınlığı son safhasında..  Maçta toplam taraftar sayısı 90.. Biletsiz girenler de dahil.. 

 

Yıllar geçtikce artık yavaş yavaş kırılan ümitler ve gelen ümitsizlik havası.. İşte 1991-92 sezonuna da böyle bir havada başlandı.. Kimsenin şampiyonluk umudunun olmadığı, şehrin maddi desteğinin neredeyse yok denecek kadar az olduğu bu sezonda, parasal olarak zor durumda olan, geçmiş sezonlarda hesapsız harcanan büyük paraların getirdiği ağır maddi yük ve borç ile uğraşan bir kulübümüz vardı.

Sezona Nadir Karaağaç başkanlığında, genç bir teknik direktör olan Ümit Turmuş ile anlaşılarak başlandı. Ümit Turmuş, teknik direktörlük eğitimini İngiltere’de almış, Arsenal’de stajyer antrenörlük yaparak Türkiye’ye dönmüş idealist bir teknik adamdı. Türkiye’ye döndüğünde ilk olarak 1.Ligdeki Malatyaspor’da bir süre görev almıştı.

 

 Futbol Federasyonu tarafından belirlenen gruplara göre, 18 takımın yer aldığı 3.Lig 7.Grupta mücadele edecektik. Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Kocaeli, İzmir ve Bilecik takımlarının yer aldığı grupta Ç.Dardanelspor, Esk.Şekerspor, Bursa Merinosspor ve Gölcükgücü şampiyonluk amacıyla güçlü kadrolar kurmuşlardı. Özellikle de, bir sene önce ismine Dardanel ekleyerek büyük bir maddi güce sahip olan Çanakkalespor, takımın başına eski Fenerbahçeli futbolcu Erol Togay’ı getirmiş, büyük paralar harcayarak 1.Lig ve 2.Lig tecrübeli futbolcuları kadrosunda toplamıştı. Bu futbolculardan bir tanesi de, 1.Ligde yıllarca top oynamış, gol krallıkları kovalamış tecrübeli golcü Oktay Çevik’ti.. Oktay Çevik’in Ç.Dardanel’e transfer olması o dönemde oldukça ses getirmişti.

Maddi sorunu olmayan ve Şeker Fabrikalarının desteğini arkasına alan Eskişehir Şekerspor da 3.Lig standartlarının üzerinde bir kadro oluşturmuştu.


15 Temmuz'da Ali Hikmet Paşa tesislerinde toplanarak çalışmaya başlayan takımda sadece 7 oyuncu vardı. Genç takımdan da 6 futbolcu kadroya dahil edilerek sezonun ilk çalışmaları başlamış oldu.
 Ümit Turnuş takımı tüm olumsuzluklardan uzak tutmaya çalışıyor, bu sebeple topsuz çalışmalar için tercih ettiği yer hep Değirmen Boğazı oluyordu.. Günler geçtikçe kadroya yeni isimler de katıldı.

 

Sezon başında transfer edilen futbolcular şunlardı:
Ali Ravcı - Malatya

Biran Erarslan – M.Kemalpaşa

Cevdet Aydemir – Babaeski

Hayri Sözeri – Erdekspor

Veysel Beşik – Yücespor

Emre Kolcu - Fethiye

Hasan Yılmaz – M.KemalpaşaÜmit Turmuş takımın öncelikle fizik ve kondüsyon gücünü arttırmak istiyordu. Bu sebeple, toplu çalışmalardan çok topsuz çalışmalar ön plana çıkıyordu. Ancak Temmuz sıcaklarında ağır kondüsyon çalışmaları yapmak hiç de kolay değildi. Bu sebeple, Ümit Turmuş'un isteği doğrultusunda takım sezon öncesi hazırlık kampı için Uludağ'a gitti. Maddi olarak tüm imkanlar zorlanmış ve hocanın iyi bir çalışma ortamı bulabilmesi için gereken fedakarlıklar yapılmıştı. Uludağ'da 15 gün geçiren Bal-Kes, taraftarı önündeki resmi sezon açılışı için Balıkesir'e döndü.Balıkesirspor 1991-92 sezonu resmi açılışını Atatürk Stadı'nda yaptı. Kadro taraftara tanıtıldı. Başkan Nadir Karaağaç yaptığı konuşmada Balıkesirlilerden destek ve Bal-Kes'e sahip çıkmalarını istedi.Açılış töreninden sonra, kesilen kurbanın kanını alınlarına sürerek sahaya çıkan Balıkesirsporlu futbolcular hazırlık maçında 2.Lig'in güçlü takımlarından Ayvalıkgücü ile karşılaştı. Maçta güçlü rakibiyle başabaş bir mücadele gösteren takımımız, rakibine 2-1 yenilmesine rağmen özellikle fizik kondüsyonu ve 90 dakika mücadele etmesiyle izleyenlere umut verdi..

 

Yerel basın da Balıkesirspor'u ilk maçında beğenmiş, ancak parasal sorunlar ve şehrin ilgisizliği sebebiyle işlerin kolay olmayacağını sütünlarına taşımıştı. Bununla birlikte, kadronun da şampiyonluk için mutlaka en az 2 oyuncuyla daha takviye edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

 


 

 

 Bal-Kes'ler sezon başlayana dek 3 ciddi hazırlık maçı daha yaptı ve bu maçlarda alınan galibiyetler umut ışığını biraz daha parlatmıştı. Artık hedefte ligin ilk maçı olan şampiyonluk adaylarından Gölcükgücü ile oynanacak maç vardı..

 


 

2.BÖLÜM : LİGE BALIKESİRSPOR DAMGASI..

 

Balıkesirspor sessiz ve derinden çalışarak sezon hazırlıklarını bitirmiş, ilk maç için Gölcük'e hareket etmişti.
Tarih 8 Eylül 1991
Gölcük Atatürk Stadı'nın toprak zemininde, saat 15:30'da hakem Erhan Gültekin'in başlama düdüğüyle birlikte sezonun ilk karşılaşması başladı. 2 sezon önce Gölcük'de Gölcükgücü'nü 3-1 mağlup ederek rakibimizi şampiyonluktan ettiğimiz için Gölcüklüler maça ayrı bir motivasyonla hazırlanmıştı. O maçta ilk yarıyı 1-0 mağlup kapayan ve hiçbir iddiası olmayan Bal-Kes, ikinci yarıda K.Cengiz'in ayağından 9 dakikada bulduğu 3 golle rakibinin şampiyonluk ümitlerine son vermişti. Binlerce Gölcüklü taraftarın destek verdiği ev sahibi kırmızı-siyahlı ekip maça hızlı başladı ve 16.dakikada Metin Peken'in sert bir şut neticesinde attığı golle 1-0 öne geçti. Bu golden sonra oyunda dengeyi sağlayan Bal-Kes, rakip kalede daha etkili görünmeye başladı. Ancak Erkan Kama 25.dakikada yaptığı sert bir hareketten sonra Balıkesirspor'u 10 kişi bıraktı. Artık Balıkesirspor için işler çok daha zordu.. 10 kişi olmasına rağmen ilk yarı sonuna kadar rakibine direnen Bal-Kes Gölcükgücü'ne başka gol fırsatı vermedi ve ilk yarıyı 1-0 geride kapattık.
İkinci yarıyla birlikte rakip ceza alanına daha çok gelmeye başlayan ve 10 kişi olmasına rağmen rakibine üstünlük kuran Bal-Kes, 53.dakikada Murat Bölükbaşı'nın şutuyla maçta beraberliği sağladı.. 1-1..
Rakip golün şokunu üzerinden atamadan tekrar yüklenen Balıkesirspor, Murat Bölükbaşı'nın 55.dakikadaki 2.golüyle bu sefer öne geçti.. Binlerce Gölcükgücü taraftarı bu sefer susmuş Balıkesirspor'u izliyordu. 2 dakikada gelen goller rakip takımı da sinirlendirmişti. Bunun neticesinde Gölcükgücü'nden Birol Tevfik Kardeşoğlu yaptığı sert bir hareket sonrası kırmızı kart görerek oyun dışı kaldı. Rakibin de 10 kişi kalmasıyla daha rahat bir oyun ortaya koyan Bal-Kes'ler maç sonuna kadar oyun kontrolünü elinden bırakmadı ve kimsenin bir beklentisinin olmadığı bu zorlu deplasmandan 2-1 galip ayrılarak ilk maçında 3 puanı hanesine yazdırdı..


2.haftada rakip ilçe takımımız Burhaniyespor'du. İlk hafta şampiyonluk adaylarından S.Merinosspor'u Burhaniye 8 Eylül Stadı'nda 2-0 mağlup ederek iddialı bir şekilde Balıkesir'e gelen rakibimizi Atatürk Stadı'nda acı bir süpriz bekliyordu..

15 Eylül 1991'de saat 15:30'da hakem İbrahim Yazıcı'nın yönetiminde başlayan maçta, rakibiyle kedi-fare gibi oynayan Bal-Kes'ler 2.dakikada Okan Atay, 11.dakikada Erkan Akgönül, 23.dakikada penaltıdan Talat Noyin'inn golleriyle bir anda 3-0 öne geçti. Burhaniyespor ne olduğunu anlayamadan Zeki Şahin'in  kırmızı kartla oyun dışında kalmasıyla 10 kişi kalınca direnci iyice kırıldı ve 36.dakikada genç Ali Ravcı'nın attığı golle durum 4-0 oldu. Rakibin yetenekli golcüsü Doğan sol çaprazdan vurduğu şutla durumu 4-1 'e getirse de bu golün kendilerinin şeref sayısı olduğunun farkındaydılar..

İkinci yarıda sadece kalesini savunmaya çalışan Burhaniyespor bunu da başaramadı ve 61.dakikada Murat Bölükbaşı'nın golüyle durum 5-1 oldu. 72.dakikada kaleye giren topu eliyle çıkaran Emin Yaroğlu hem penaltıya sebebiye verdi hem de takımını 9 kişi bıraktı. Penaltıyı kullanan kaptan Talat Noyin durumu 6-1'e getirdi. 77.dakikada gene penatıya sebebiyet veren rakip, Talat Noyin'in penaltı golüyle 7-1 geriye düştü. 80.dakikada Erkan Akgönül, 81.dakikada Mesut Dilsöz'ün (Takoz) golleriyle maç 9-1'e geldi.. Kalan 10 dakikada rakibin üzerine gitmeyen Bal-Kes, maçı bu skorla bitirdi ve rakibi daha fazla rencide edecek skora gerek görmedi. Burhaniyespor tarihinin en ağır mağlubiyetini alırken Balıkesirspor'u izlemeye gelen 4000 civarında taraftar Bal-Kes tarihinin resmi maçlardaki en farklı 3 skorundan birine şahitlik eden şanslı taraftarlar olmuştu. (Diğer farklı skorlar 1987-88 sezonundaki 8-1'lik Bilecikspor maçı ve 2009-10 sezonundaki 7-0'lık Küçükköyspor maçlarıdır)

 İlk 2 haftada flaş sonuçlara imza atan ve liderliğe yükselen Bal-Kes, bir anda ligin en iddialı takımlarından birisi olmuştu. Alınan bu galibiyetler uyuyan taraftarı da uyandırmış, bu sezon artık özlenen şampiyonluğun geleceğine inananların sayısı artmıştı..

Ligin 3.haftasında rakibimiz Bigaspor'du. Normalde deplasmanda oynamamız gereken bu maç, Biga sahasının çimlendirme çalışmaları sebebiyle kapalı olmasından dolayı Balıkesir'de oynanacaktı. Bigaspor ilk yarıdaki tüm maçlarını deplasmanda oynuyordu.

22 Eylül 1991 saat 15:30'da hakem Erol Yelkenci'nin düdüğüyle karşılaşma başladı. Tribünlerde kalabalık bir taraftar topluluğu, bir önceki hafta olduğu gibi zayıf rakip karşısında bol gollü bir galibiyet bekliyordu. Ancak rakip yıllardır genelde bize ters gelen Bigaspor'du.

Balıkesirspor maça tutuk başladı. Rakibini bir türlü baskı altına alamayan Bal-Kes'ler, hakemin de kötü bir yönetimle sertliğe prim tanımasından ve penaltılık pozisyonlarımızı es geçmesinden dolayı golü bulamadı. 38.dakikada tehlikeli gelen Bigaspor Erdal Gül'ün kafa vuruşuyla 1-0 öne geçti. Bu golden sonra sertliğini iyice arttıran ve futbol dışı yollara sıkça başvuran Bigaspor, ilk yarının bu skorla bitmesine sebep oldu.
İkinci yarıya daha canlı başlayan ve ataklarını sıklaştıran Bal-Kes'ler 62.dakikada tecrübeli golcümüz Talat Noyin'in sol çaprazdan yaptığı plase vuruşla beraberliği yakaladı. Golden sonra ataklarını sürdüren Balıkesirspor hakemin çok kötü bir yönetim göstermesinin de etkisiyle rakip kalede istediği net pozisyonları bulamadı. Son dakikalardaki çabalar da sonuç getirmeyince maç 1-1 sona erdi. Bu sonuçla Balıkesirspor ligdeki ilk puanlarını da kaybetmiş, kendisini umutla izlemeye gelen binlerce taraftarını üzmüştü.


Bigaspor beraberliği moralleri biraz bozmuştu. Bununla birlikte, daha ligin başında olunması gelecek maçlar için umutların sürmesini sağlıyordu. Maddi imkansızlıklar sebebiyle yönetim bir süredir futbolculara ödeme yapamıyordu. Ayrıca kadroya yapılması düşünülen takviyeler de gene parasızlık sebebiyle gerçekleştirilemiyordu.Ligin 4.haftasında rakip Gebzespor'du. Kendi sahamızda oynayacağımız üst üste 3.maç olacak olacak olan bu maçta mutlak galibiyet hedefleniyordu.
29.09.1991 tarihinde Balıkesir Atatürk Stadı'nda hakem Salih Karabağlı'nın düdüğüyle karşılaşma başladı. Balıkesirspor karşısında sert savunma yapan ve kontrataklarla gol arayan Gebzespor karşısında zorlanan Bal-Kes, ilk yarıda bulduğu birkaç pozisyonu değerlendiremeyince devre 0-0 sona erdi. İkinci yarıda gol için rakibinin üstüne giden takımımız hiç ummadığı bir anda kalesinde golü gördü. Gebzespor'lu Seyfettin Kurtulmuş 53.dakikada sol çaprazdan yaptığı vuruşla takımını 1-0 öne geçirdi. Bu beklenmedik gol sonrasında ataklarını sıklaştıran Bal-Kes'ler, 68.dakikada Erkan Akgönül'ün ceza sahası içindeki sert şutuyla beraberliği yakaladı. 1-1..
Kalan dakikalarda gol için çaba gösteren ama net bir pozsiyon bulamayan Balıkesirspor rakibine üstünlük sağlayamadı ve maç 1-1 sona erdi. Bu sonuç tam bir hayal kırıklığıydı ve Balıkesirspor taraftarı bu sezonun da geçtiğimiz sezonlar gibi hüsranla biteceğini, gene ümitle başlayan bir sezonun sonunun şampiyonlukla bitmeyeceğini düşünmeye başlamışlardı. Liderlik kaybedilmişti. Balıkesirspor 3.sıraya inmişti.Liderliğe S.Filamentspor'u 4-0 yenen iddialı ve güçlü Ç.Dardanespor yükselmişti.Liderlikten inen Balıkesirspor maddi sorunlar nedeniyle de sıkıntılı günler geçiyordu. Maddi konularda şehrin ileri gelenlerinin kapısını çalarak destek talebinde bulunan başkan Nadir Karaağaç umduğunu bulamamıştı. Sıkıntılı günler devam ediyordu. Böyle bir ortamda bir sonraki rakip Karacabeyspor'du. Ligde henüz galibiyeti olmayan Karacabeyspor'da bu maça mutlak puan parolasıyla hazırlanmıştı..6 Ekim 1991'de Karacabey İlçe Stadı'nın toprak zemininde hakem Mustafa Çulcu'nun düdüğüyle karşılaşma başladı. Rakibi karşısında kontrollü bir oyun sergileyen Bal-Kes karşısında Karacabeyspor'da pozisyon bulmakta zorlanıyordu. İlk yarı dengeli bir oyundan sonra 0-0 berabere sonuçlandı. İkinci yarıda daha etkili olan Balıkesirspor bulduğu pozisyonların birinde, Ali Ravcı'nın 71.dakikada attığı golle rakibinin gardını düşürdü ve 1-0 öne geçti. Kalan dakikalar karşılıklı ataklarla geçse de başka gol olmayınca Balıkesirspor bu kritik karşılaşmayı deplasmanda 1-0 kazanarak 3 puanı hanesine yazdırdı ve tekrar liderliğe yükseldi.

 


Karacabeyspor'u deplasmanda 1-0 yenen Balıkesirspor'u bir sonraki hafta zorlu bir rakip bekliyordu. Şampiyonluk adaylarından Bursa S.Merinosspor.. Balıkesir'de oynanacak bu maç için kampa giren takımımız galibiyet parolasıyla maça hazırlanıyordu.

6.haftadaki S.Merinosspor maçı, 13 Ekim Pazar günü hakem Nazmi Sezai Temel yönetiminde saat 14:00'de start aldı. Yaklaşık 3500 taraftarın izlediği maçta güçlü rakibi karşısında baskılı bir oyun oynayan Bal-Kes'ler ilk yarıda rakibine fazla pozisyon vermeden geliştirdiği ataklarla gol aradı. Girilen pozisyonlarda netice almakta sıkıntı çektiğimiz ilk yarıda gol bulamayınca devre 0-0 berabere bitti. İkinci yarıda gol için Emre Kolcu'nun oyuna girmesi ile baskımız iyice arttı. Ancak gol defanstan bir oyuncumuzdan geldi. 73.dakikada güzel bir kafa vuruşuyla rakip kaleci Metin Akdemir'i avlayan Mesut Dilsöz Balıkesirspor'u 1-0 öne geçirdi. Bu golle birlikte rahatlayan Bal-Kes'ler 2.gol için çaba gösterdiyse de buna muvaffak olamadı ve maç 1-0 galibiyetimizle sona erdi. Bu sonuçla zirvedeki yerini koruyan Balıkesirspor, aynı zamanda grubun yenilgisiz tek takımıydı.

                      Takımlar

O

G

B

M

A

Y

P

1.BALIKESIRSPOR

6

4

2

0

15

4

14

2.Ç.DARDANELSPOR

6

4

1

1

15

4

13

3.ESK.ŞEKERSPOR

6

4

1

1

11

4

13

4.DARICA G.BİRLİĞİ

6

4

0

2

9

5

12

5.MUDANYASPOR

6

3

1

2

13

8

10

6.M.KEMALPAŞASPOR

6

3

1

2

10

7

10

7.S. MERİNOSSPOR

6

3

1

2

6

5

10

8.ESK. DEMİRSPOR

6

2

3

1

8

8

9

9.BİLECİKSPOR

6

3

0

3

8

11

9

10.ÇANSPOR

6

2

2

2

8

8

8

11.GEBZESPOR

6

2

1

3

7

9

7

12.GÖLCÜKSPOR

6

2

1

3

4

7

7

13.EDREMITSPOR

6

2

1

3

8

14

7

14.BERGAMASPOR

6

1

3

2

5

4

6

15.BURHANIYESPOR

6

1

2

3

6

16

5

16.S. FİLAMENTSPOR

6

1

1

4

6

13

4

17.BİGASPOR

6

0

3

3

5

12

3

18.KARACABEYSPOR

6

0

2

4

4

9

2


Ve haftalardır beklenen karşılaşma gelmiş çatmıştı. Pahalı kadrosu ve tecrübeli oyuncularıyla ligin en büyük favorisi Ç.Dardanelspor ile süpriz lider Balıkesirspor Balıkesir'de karşı karşıya gelecekti. Bu maç, Balıkesirspor'un ligdeki kaderini belirleyecek maçlardan biriydi. Alınacak bir mağlubiyet hem morlleri bozacak, hem de rakibimize puan durumunda geçilecektik. Geçtiğimiz hafta Bilecikspor'u 4-1 yenen Ç.Dardanelspor oldukça formdaydı. Balıkesirspor'un en büyük güvencesi ise takımda cezalı ya da sakat oyuncu olmamasıydı. Maça medyanın ilgisi de oldukça fazlaydı..

 

 

 

Ç.Dardanelspor teknik direktörü Erol Togay cezalı olduğu için maçı tribünden izleyebilecekti. Bilecikspor maçında hakeme karşı olan tavırları sebebiyle 4 maç ceza alan Erol Togay, cezalı olmasının takımı etkilemeyeceğini, Balıkesir'den galibiyetle döneceklerini iddia ediyordu.

19 Ekim 1991'de ligin 7.haftası dev bir mücadeleyle başladı. Rakibinin 1 puan önünde lider olan Balıkesirspor, hakem Ömer Alper'in yönetiminde karşılaşmaya başladı. Oldukça sıcak bir havada oynanan maçta, ilk yarıda üstün olan taraf Balıkesirspor'du. Özellikle Murat Bölükbaşı ile etkili olan lider, üstü üste pozisyonlar buldu. 5000 taraftarının desteğini de alan Balıkesirspor beklediği gole 38.dakikada ulaştı. Bu dakikada Ali Ravcı'nın korner atışında ceza sahası içinde topla buluşan Murat Bölükbaşı güzel bir vuruşla topu ağlara gönderdi. Daha sonraki bölümlerde üstünlüğünü sürdüren Bal-Kes ilk yarıda başka gol bulamadı ve devre 1-0 üstünlüğümüzle kapandı.

İkinci yarıda canlanan ve atak oynamaya çalışan bir Ç.Dardanelspor vardı sahada. Özellikle tecrübeli golcüsü yaşlı kurt Oktay Çevik ile etkili olmaya çalışan Dardanelspor baskılı olan taraftı. Balıkesirspor ise daha çok kontrollü bir oyunla maçı elinde tutmaya çalışıyordu. Bu yarıda Murat Bölükbaşı'nın kaleci ile karşı karşıya kaldığı bir pozisyonda golü kaçıran Bal-Kes, son bölümlerde rakibin artan baskısı karşısında kalesini başarıyla savundu ve rakibine gol şansı vermeyince dev maç Balıkesirspor'un 1-0 üstünlüğüyle sonuçlandı. Bu sonuçla sahadaki futbolcular ve taraftarlar sevinç içinde galibiyeti kutlarken 300 taraftarıyla Balıkesir'e gelen Ç.Dardanelspor boynu bükük bir şekilde evinin yolunu tuttu.


 


Bu önemli galibiyetle birlikte liderliğini sürdüren Balıkesirspor, rakibiyle puan farkını da 4'e çıkararak önemli bir avantajı eline geçirmiş oldu.


Ç.Dardanel maçının sevinci sürerken, bir sonraki maç için çalışmalara hemen başlandı. Çünkü bu sefer rakip gene güçlü ve iddialı takımlardan biri olan Eskişehir Şekerspor olacaktı. Ligde 2.sırada yer alarak Balıkesirspor'un takipçisi olan Eskişehir Şekerspor'da bu maça büyük önem veriyor ve Balıkesirspor'u yenerek liderliğe yükselmek istiyordu.

Maç 26.10.1991 Cumartesi günü Eskişehir Atatürk Stadı'nda oynandı. Cumartesi olması ve havanın çok soğuk olması sebebiyle ancak 30 kadar taraftar bu deplasmanda Bal-Kes'i desteklemek için Eskişehir'e gelmişti. Eskişehir ekibinin ise tribunde 200 kadar izleyicisi vardı. Lider ile 2.nin maçı işte böyle bir ortamda başladı. Soğuk hava iki takım futbolcularını da etkiliyordu ve sahada kontrollü bir oyun vardı. Karşılıklı ataklarla geçen ilk yarının sonlarına doğru, 40.dakikada Mücahit Bozdemir Balıkesirspor atağında topu ağlara gönderince Balıkesirspor 1-0 öne geçti. Ve devre de bu skorla kapandı.

İkinci yarı forvetini üçleyen Eskişehir Şekerspor etkili gelmeye başladı. Bunun neticesinde de ikinci yarı başlayalı 3 dakika olmuşken ceza sahamızdaki karambolde topa sert vuran Gökdem Demir maçı 1-1 'e getirdi. Ataklarını devam ettiren Eskişehir Şekerspor pozisyonlar bulmaya devam etti. Özellikle tecrübeli ve klas oyuncusu kaptan Mehmet Öztopçu'nun liderliğinde baskı kuran ev sahibi ekip 60.dakika dolarken penaltı kazandı. Vuruşu kaptan Mehmet Öztopçu yaptı ve kaleciyle topu ayrı taraflara göndererek Eskişehir Şekerspor'u 2-1 öne geçirdi. Golden sonra oyuna denge geldi ve bu kez rakip ceza alanında Murat Bölükbaşı'nın faulle durdurulması sonucu penaltıyı kazanan Balıkesirspor oldu. Okan Atay penaltıyı ağlara gönderdiğinde dakikalar 65'i gösteriyordu. Ancak 71.dakikada Balıkesirspor'lu Erkan Akgönül yaptığı sert hareket sonucu hakemden kırmızı kart görünce Bal-Kes sahada 10 kişi kaldı. Bu beklenmedik durum sonrasında oyunun hakimiyeti Eskişehir Şekerspor'a geçti. Üst üste ataklarla Balıkesirspor kalesine inen Eskişehir ekibine, defanstaki sigortalarımız Adem, Sancar ve Erkan Kama geçit vermiyordu. Maçta son dakikalara girilirken Eskişehir Şekerspor tamamen yükleniyor ve defansında da boşluklar bırakıyordu. Bu boşluklardan faydalanmak isteyen Balıkesirspor'da zaman zaman etkili kontratakllarla tehlikeli oluyordu. Nitekim rakibin kaptırdığı bir topla hızlı çıkan Bal-Kes'ler 85.dakikada Murat Bölükbaşı'nın kaleciyle karşı karşıya kaldığı bir pozisyonda golü bulunca maçta 3-2 öne geçiverdi. Bu gol tribündeki bir avuç taraftarımızı sevinçten havaya uçurmuştu. 10 kişiyle 3-2 öne geçen Bal-Kes rakibinin şaşkınlığından yararlanarak 4.golü de kovalamaya başladı. 87.dakikada bu kez Talat Noyin rakibi yıkan 4.golü attı ve Balıkesirspor 10 kişi ile büyük bir zafere imza atarak ligdeki takipçisini deplasmanda 4-2'lik skorla geçti. Son dakikalarda gelen goller taraftarımızı da büyük bir sevince boğdu. Maçtan sonra sevinçten ağlayan taraftarlarımız vardı. Bal-Kes'li futbolcular zaferin sevincini yaşamak için kapalı tribündeki seyircisinin yanına koştuğunda Eskişehir Ataürk Stadı Bal-Kes sesleriyle inliyordu. Puan farkı artık 4'e çıkmıştı..

 

Takımlar

O

G

B

M

A

Y

P

1.BALIKESIRSPOR

8

6

2

0

20

6

20

2.Ç.DARDANELSPOR

8

5

1

2

21

5

16

3.MUDANYASPOR

8

5

1

2

17

9

16

4.DARICA G.BİRLİĞİ

8

5

1

2

13

6

16

5.ESK.ŞEKERSPOR

8

5

1

2

14

8

16

6.M.KEMALPAŞASPOR

8

4

2

2

15

9

14

7.S. MERİNOSSPOR

8

4

1

3

8

7

13

8.BERGAMASPOR

8

3

3

2

11

4

12

9.BİLECİKSPOR

8

4

0

4

10

12

12

10.ÇANSPOR

8

3

2

3

11

11

11

11.EDREMITSPOR

8

3

2

3

11

16

11

12.ESK. DEMİRSPOR

8

2

3

3

8

16

9

13.GÖLCÜKSPOR

8

2

2

4

5

11

8

14.S. FİLAMENTSPOR

8

2

1

5

10

16

7

15.GEBZESPOR

8

2

1

5

8

14

7

16.BURHANIYESPOR

8

1

3

4

8

21

6

17.BİGASPOR

8

0

4

4

6

16

4

18.KARACABEYSPOR

8

0

2

6

5

14

2


Bu sonuç bir şeyi daha çok açık ortaya koymuştu. Sezon başında Ümit Turmuş'un ısrarla yaptırdığı ağır kondüsyon çalışmaları meyvesini vermeye başlamıştı. 90 dakikanın sonuna kadar yorulmak nedir bilmeden koşan, mücadele eden bir takım vardı sahada.

Balıkesirspor'un liderliği sağlamlaştırması ve 2.Lig yolunda ilerlemesi şehirde istenilen heyecan ve desteği henüz istenilen seviyede arttırmamıştı. Geçen 5 sezonda da benzer şeyler olmuş ancak sonu hep hüsranla bitmişti. Belli bir bıkkınlık havası hakimdi. Bununla birlikte yerel basında çıkan haberlerde futbolcuların ve teknik direktör Ümit Turmuş'un parasal sıkıntılar konusunda oldukça dertli oldukları, verilen sözlerin yönetim tarafından yerine getirilmemesinin büyük sıkıntı yarattığı dile getiriliyordu. Gerçekten de sezon başından beri maç başı ödemeler ve maaşlar ödenmemişti. Başkan Nadir Karaağaç'ın sürekli en kısa zamanda ödeme yapacağız sözlerine rağmen bu ödemelerin yapılmaması keyifleri kaçırıyordu.

Taraftar da bu durumdan oldukça rahatsızdı. 3.Lig batağından kurtulabilmek için bir fırsat yakalanmış ancak parasızlık sorunu nedeniyle bu fırsatın kaçırılmaması gerekiyordu. Taraftarın büyük bölümü mevcut yönetimden rahatsızdı ve kongreye gidilerek daha güçlü bir yönetimin işbaşına gelerek şampiyonluk yolunda daha güçlü adımlarla yola devam edilmesini istiyordu.9.haftadaki rakip Çanspor'du ve Atatürk Stadı'ndaki bu maçta herkes Balıkesirspor'dan galibiyet bekliyordu. 3 Kasım 1991'de saat 13:30'da karşılaşma başladı. Atatürk Stadı'nda yaklaşık 5000 Balıkesirspor'lu taraftar vardı. Kapalı tribün sol tarafındaki taraftar grubu maç öncesi ve maç süresince yönetim ve Başkan Nadir Karaağaç aleyhine tezahürat yaparak istifasını istedi. Bu duruma zaman zaman Teksas tribünü de katıldı. Tribünlerde gergin anlar yaşanıyordu. Kapalı tribünde, yönetim destekçileri ile aleyhte bağıran taraftar grubu arasında zaman zaman sözlü tartışmalar yaşanıyor, hatta bu tartışmaların fiziki çatışmaya dönmesi son anda önleniyordu. Sahada da bu durumdan etkilenen bir Balıkesirspor vardı. İlk yarı dengeli bir oyunla 0-0 berabere sonuçlandı. Devre arasında, ellerinde metal kutularla taraftarlar arasında dolaşanlar vardı. Bunlar, maddi olarak büyük sıkıntı çeken takım için para toplayan taraftarlardı. 1984'den beri böyle bir durum ilk kez yaşanıyordu. Başkan Nadir Karaağaç bu durumu engellemek için çaba sarfetti ve bu olayı engellemeye çalıştı. Gerginlik daha da arttı.

İkinci yarıda yine yönetim istifa tezahüratları arasında başladı. Bal-Kes ataklarını sıklaştırmıştı. Çanspor ise sadece defansı düşünüyor, sahasından çıkmıyordu. 60.dakikadaki atağımızda yapılan sert ortada top Çanspor kale direğinin üstüne vurmuş oradan da yere çarparak bir karış kadar içeri girmişti. Herkes gol diye ayağa kalkmıştı ki maçta kötü bir yönetim gösteren hakem İsmet Cengiz golü vermeyerek oyunu devam ettirmişti. Taraftarın büyük tepkisini çeken bu pozisyondan sonra ataklarını devam ettiren Bal-Kes'ler gol kaydına muvaffak olamadı ve maç 0-0 sona erdi. 
 

 Bu beraberlik moralleri bozmuştu. Balıkesirspor halen yenilgisiz liderdi ancak taraftarlar ile yönetim arasında yaşanan gerginlikler ve parasızlık umutları köreltiyordu. Takım içinden gelen haberlere göre de futbolcular sürekli söz verilmesine rağmen paralarının ödenmemesi karşısındaki rahatsızlıklarını göstermek istiyor ve idman boykotu veya başka bir yolla tepki koymak istiyorlardı. Ancak teknik direktör Ümit Turmuş bu duruma karşı çıkarak , bunun zamanının şimdi olmadığını söylerek futbolcuları mücadeleye devam etme konusunda ikna etmişti.Bu sıkıntılı günler yaşanırken, 10.haftadaki rakip deplasmanda Bergamaspor olacaktı. Orta sıralarda yer alan rakibimizle 10 Kasım 1991'de Bergama 14 Eylül Stadı'nda karşılaştık. Bergama sahasının kötü toprak zemininde maça Bergamaspor hızlı ve hırslı başladı. 11.dakikada Balıkesirspor defansının arkasına sarkan Erdal Şahinbaş kaleci Kürşat'ı da çalımlayarak Bergamaspor'u 1-0 öne geçirdi. Bundan sonra karşılıklı hızlı futbol ve ataklar vardı. Ancak golü bulan yine Bergamaspor oldu. 30.dakikada Hüseyin Özbay'ın korner noktasına yakın bir noktadan yaptığı ortaya iyi yükselen Erdal Şahinbaş kendisinin ikinci golünü attı ve Bergamaspor 2-0 öne geçti. Bu golden sonra ortayı yapan Hüseyin Özbay, Balıkesirspor taraftarının olduğu tribüne doğru yaptığı çirkin hareketlerle bir anda taraftarımızın tepkisini çekti ve maçtaki gerilimi de tırmandırdı. Bal-Kes maçı bırakmadı. Ali Ravcı ceza sahası yayında sert bir şut çekti ancak top Bergamaspor'lu Güven Beyit'in eline çarpınca hakem penaltı noktasını gösterdi. Topun başına Okan Atay geldi ancak vuruşunda top direğe çarpınca Balıkesirspor penaltıdan yararlanamamış oldu. İlk yarı bu skorla kapandı.

İkinci yarıda Bergamaspor skoru koruma telaşına girince Bal-Kes oyunun büyük bölümünde rakibin üzerinde baskı kurdu. Ancak sert toprak zemin oyun oynamayı güçleştiriyordu. 53.dakikada Hasan Yılmaz'ın soldan ortasını golcümüz Murat Bölükbaşı plaseleyince durum 2-1 oldu. Bu dakikadan sonra maç oldukça sertleşti. Özellikle Bergamaspor'lu futbolcuların sert hareketleri ve maçı ağırlaştırma çabaları oyundaki gerilimi arttırdı. Geride kalan dakikalarda Bal-Kes başka gol bulamayınca maç 2-1 Bergamaspor'un üstünlüğü ile sonuçlandı. Bu sonuçla Balıkesirspor ligdeki ilk mağlubiyetini de almış oldu.

Maç sonrasında Bergamaspor'lu futbolcu ve taraftarların çirkin hareketleri vardı. Bergama'lı futbolcu Hüseyin Özbay taraftarımıza karşı çirkin hareketlerini sürdürürken Bergamalı taraftar da Balıkesirspor taraftlarına taş yağdırmıştı. Bu durum taraftarımız statdan çıkana kadar sürdü. Statdan çıkarak otobüslere yürüyen taraftarımızı bu kez evlerinin balkonundan kömür atan Bergamalı ev kadınların süprizi bekliyordu. Polisin aciz kaldığı olaylar sonrası kafile zor da olsa Balıkesir yolunu tutmuştu..Geçmiş yıllarda yaşanan seneryo yine yaşanmaya başlamıştı. İyi başlayan takım yavaş yavaş kötü sonuçlar almaya başlamıştı. Bundan sonra olacaklar merakla bekleniyordu..


11.haftadaki rakip Edremitspor'du. Alınacak bir kötü sonuç da liderlikte elden gidecekti. 17 Kasım 1991'de hakem Zafer Özsoy'un düdüğüyle maç başladı. Maçta hemen üstünlüğü eline alan Bal-Kes golleri bulmakta gecikmedi. 22.dakikada Erkan Kama ve 26.dakikada Murat Bölükbaşı'nın golleri Balıkesirspor'u 2-0 öne geçirdi. 30.dakikada Osman Abişoğlu Edremitspor'un golünü atınca durum 2-1 oldu ve ilk yarı bu skorla sona erdi. İkinci yarıda maçın hakimiyeti tamamen Balıkesirspor'daydı. 65.dakikada golcümüz Murat Bölükbaşı kendisinin ikinci golünü atarak maçı 3-1'e getirdi. 74.dakikada kazandığımız penaltıyı Okan Atay gole çevirdi ve fark 3'e çıktı. 4-1..
Maçın sonlarına doğru oyun disiplininden kopan Edremitspor golleri art arta kalesinde gördü. Önce Erkan Akgönül 87.dakikada skoru 5-1 yaptı. Ve 89.dakikada kazanılan penaltıyı Ali Ravcı gole çevirince Balkes durumu 6-1 yaptı.. Maç da bu skorla sona erdiğinde Edremitspor taraftarı da Balıkesirspor'u alkışlıyordu. 2 haftadır kazanamayan Bal-Kes Edremitspor'a gol yağdırarak moral bulmuştu..

 


12.haftada rakip zorlu Darıca Gençlerbirliği olacaktı. Deplasmanda oynanacak bu maç öncesi liderliği koruma hesapları yapan Bal-Kes, bu zorlu deplasmandan'da galibiyetle ayrılarak rakipleriyle arasındaki puan farkını arttırmayı amaçlıyordu.
Maç için sabah erken saatlerde otobüslerle Darıca'ya gelen Bal-Kes taraftarları çaldıkları davul ve teflerle Darıcalıları erkenden yataklarından kaldırmışlardı.
24 Kasım 1991 Pazar günü 13:30'da karşılaşma başladı. Gene kötü bir toprak zeminde oynanan maçta ilk gol Bal-Kes'ten geldi. 15.dakikada Darıca defansından seken topu golcümüz Murat Bölükbaşı ağlara gönderrek Bal-Kes'i 1-0 öne geçirdi. Ancak bu gole Gençlerbirliği'nin cevabı gecikmedi. 2 dakika sonra Erkan Kama'nın kısa düşen geri pasında araya giren Adnan Asan kaleci Kürşat'tan önce davranarak aşırtma bir vuruşla beraberliği sağladı. 1-1..
Golden sonra D.Gençlerbirliği ataklarını sürdürdü. Bu sefer 21.dakikada İbrahim Tok'un ortasını Macit Apay güzel bir voleyle ağlara astı. Darıca Gençlerbirliği 2-1 öndeydi. İlk yarının kalan dakikalarındaki ataklarımız sonuç getirmeyince devre D.Gençlerbirliği'nin 2-1 üstünlüğüyle sonuçlandı.
İkinci yarıda Bal-Kes'in atakları vardı ancak gol için 70.dakikaya kadar bekledik. Bu dakikada Adem Salur'un sağdan gelen frikik atışında arka direkte defansımızın sigortası Mesut Dilsöz uçarak kafayı vurdu ve Balıkesirspor beraberliği yakaladı. 5 dakika sonra Darıca Gençlerbirliği oyuncusu Faruk Demir çift sarı karrtan kırmızı kartla oyun dışı kalınca takımını 10 kişi bıraktı. Kalan dakikalarda yakaladığımız net pozisyonlarda Darıca kalecisi Zekeriya Karalı gole izin vermeyince maç 2-2 berabere sonuçlandı. Bu puan kaybıyla Balıkesirspor liderlikten inmiş oldu. Yeni lider Edremitspor'u 4-0 yenen Eskişehir Şekerspor oldu.

Takımlar

O

G

B

M

A

Y

P

1.ESK.ŞEKERSPOR

12

8

2

2

25

12

26

2.BALIKESIRSPOR

12

7

4

1

29

11

25

3.Ç.DARDANELSPOR

12

7

3

2

30

7

24

4.MUDANYASPOR

12

7

2

3

21

14

23

5.DARICA G.BİRLİĞİ

12

6

3

3

16

9

21

6.S. MERİNOSSPOR

12

6

3

3

12

8

21

7.M.KEMALPAŞASPOR

12

5

5

2

18

11

20

8.BERGAMASPOR

12

5

3

4

17

10

18

9.BİLECİKSPOR

12

5

3

4

17

14

18

10.S. FİLAMENTSPOR

12

5

2

5

20

21

17

11.ESK. DEMİRSPOR

12

4

5

3

16

21

17

12.ÇANSPOR

12

3

4

5

11

14

13

13.GEBZESPOR

12

3

3

6

12

18

12

14.EDREMITSPOR

12

3

2

7

12

29

11

15.GÖLCÜKSPOR

12

2

3

7

6

19

9

16.BİGASPOR

12

0

8

4

11

21

8

17.BURHANIYESPOR

12

1

3

8

9

31

6

18.KARACABEYSPOR

12

1

2

9

7

19

5


Balıkesirspor yönetimi uzun bir aradan sonra, Darıca Gençlerbirliği maçı sonrasında 350'şer bin lira prim dağıttı. Normal uygulamada beraberliğe prim verilmiyordu ancak verdiği sözleri uzun süredir yerine getiremeyen Bal-Kes yönetimi, 2.Başkan Mehmet Çalışkan'ın çabaları sonucu bulunan bir miktar parayı futbolculara dağıtmıştı. Ümit Turmuş ise güçlü rakibe karşı alınan beraberlikten memnun değildi. Liderliğin kaybedilmiş olması keyfini kaçırmıştı..


Bu arada 7.Grupta şampiyonluk savaşı beklenildiği gibi Ç.Dardanelspor ve Eskişehir Şekerspor'un mücadelesi şeklinde devam ediyordu. Süpriz takımlar olarak da Balıkesirspor ve Mudanyaspor zirveyi zorluyordu. Sadece ilk sırayı alan takımın 2.Lige yükseleceği ligde artık ilk yarının sonlarına yaklaşılıyordu.

Ligin 13.haftasından Balıkesirspor'un rakibi M.Kemalpaşaspor'du. Son haftalarda aldığı seri galibiyetlerle zirveye yaklaşan M.Kemalpaşaspor iddialı bir şekilde Balıkesir'e gelmişti. Zorlu maç 1 Aralık 1991 Pazar günü saat 13:00'de hakem Turgut Odabaşı yönetiminde başladı. Oldukça soğuk bir havada oynanan karşılaşmada tribünleri dolduran 4000 Balıkesirspor taraftarının hedefinde yine yönetim vardı ve protestolar devam ediyordu. Balıkesirspor güçlü rakibi karşısında dengeli bir oyun ortaya koydu ve beklediği gole 30.dakikada ulaştı. Bu dakikada Murat Bölükbaşı güzel bir pasla Erkan Akgönül'ü pozisyona soktu. Erkan Akgönül'de güzel bir vuruşla ağları havalandırarak Balıkesirspor'u 1-0 öne geçirdi. İlk yarı bu skorla sonuçlandı.

İkinci yarıda Bal-Kes baskısını arttırdı ancak M.Kemalpaşaspor'un da yakaladığı pozisyonlar vardı. Maçta başka gol olmayınca bu önemli maçı Balıkesirspor 1-0 kazandı. Darıca Gençlerbirliği'ni 1-0 yenen Eskişehir Şekerspor liderliğini devam ettirirken, Bal-Kes 1 puan geriden takibini sürdürüyordu.

Maçtan sonra, M.Kemalpaşa'dan gelen yaklaşık 200 taraftarın maç öncesi ve  sonrasında stad çevresindeki araç ve dükkanlara zarar vermesi stad dışında gerginliği arttırmıştı. Bu durum maç sonrasında çatışmaya dönüştü ve büyük olaylar çıktı. Dükkan sahiplerinden bir tanesinin elindeki baltayla M.Kemalpaşa taraftarına saldırması polisin araya girmesiyle engellenmişti. 3'er 4'er kişilk gruplar halinde hareket ederek Bursa yolunda M.Kemalpaşa otobüslerini bekleyen Balıkesirspor taraftarları da, otobüsler şimdiki Otel Basri'nin olduğu bölgeye gelince attıkları taşlarla otobüslerin camlarının kırılmasına ve rakip taraftardan birçok kişinin yaralanmasına sebebiyet vermişlerdi. Olaylarda polisin yetersiz kalmasının büyük etkisi olmuştu. Bu durum sonrasında, Balıkesirspor tarihinde ilk kez görülen birşey yaşandı. Gece yarısı operasyon yapan polis ekipleri, 66 Gençlik taraftar grubunun önde gelen isimlerini gece evlerindeki yataklarından kaldırarak gözatına aldı. Sabaha kadar nezarethanede tutulan bu taraftarlardan birçoğunun olaylarla ilgisi yoktu. Ertesi günü yönetimin de araya girmesiyle bu taraftarlar serbest bırakıldı.

 

 


14.haftada rakip Bursa takımı S.Filamenspor'du. Balıkesirspor'a her zaman ters gelen bir takım olan S.Filament'e karşı oynadığımız maçlarda henüz galibiyetimiz yoktu. Bursa Atatürk Stadı'nda 8 Aralık 1991'de oynanan maçta ilk gol S.Filament'ten geldi. 15.dakikada Sezer Özçelik'in şutunda Erkan Kama'ya çarpan top kalecimiz Kürşat Küçükkayalar'ı kontrpiyede bırakarak ağlara gitti.
Bu gole cevabımız 42.dakikada geldi. Oluşan karambolde topa son vuran Erkan Akgönül durumu 1-1'e getirdi ve devre bu sonuçla sona erdi.
İkinci yarıda sahanın hakimi Balıkesirspor'du. 56.dakikada kazandığımız serbest atışı iyi takip eden Murat Bölükbaşı topu ağlara göndererek Balıkesirspor'u 2-1 öne geçirdi.
66.dakikada Filament ceza sahasında Hüseyin Altındiş Murat Bölükbaşı'nı düşürünce Balıkesirspor penaltı kazandı. Vuruşu Okan Atay ağlara gönderdi ve Balıkesirspor'u rahatlattı. 3-1..
Mücadeleyi bırakmayan S.Filamentspor, Abdullah Çelebi'nin düşürülmesiyle kazanılan penaltıyı Nail Nedim Dilbaz'la gole çevirerek durumu 3-2'ye getirdi.
Maçın 90.dakikasında golcü kaptanımız Talat Noyin maça son noktaya koydu. Attığı golle maç 4-2'ye geldi ve bu skorla sona erdi.
Balıkesirspor S.Filamentspor karşısında galip gelerek rakibini ilk kez yenmenin sevinci yanında, lider Eskişehir Şekerspor'un M.Kemalpaşaspor'a 1-0 yenilmesiyle birlikte liderlik sevincini de yaşadı.

Takımlar

O

G

B

M

A

Y

P

1.BALIKESIRSPOR

14

9

4

1

34

13

31

2.ESK.ŞEKERSPOR

14

9

2

3

26

13

29

3.Ç.DARDANELSPOR

14

8

4

2

33

7

28

4.MUDANYASPOR

14

8

3

3

24

15

27

5.S. MERİNOSSPOR

14

7

4

3

14

8

25

6.DARICA G.BİRLİĞİ

14

7

3

4

19

12

24

7.M.KEMALPAŞASPOR

14

6

5

3

19

12

23

8.BERGAMASPOR

14

6

3

5

20

14

21

9.BİLECİKSPOR

14

5

5

4

17

14

20

10.ESK. DEMİRSPOR

14

5

5

4

22

24

20

11.S. FİLAMENTSPOR

14

5

2

7

22

27

17

12.ÇANSPOR

14

4

4

6

14

17

16

13.GEBZESPOR

14

4

3

7

14

21

15

14.GÖLCÜKSPOR

14

4

3

7

10

19

15

15.EDREMITSPOR

14

3

2

9

13

33

11

16.BİGASPOR

14

0

9

5

12

24

9

17.BURHANIYESPOR

14

1

4

9

9

33

7

18.KARACABEYSPOR

14

1

3

10

8

24

6


Maddi sıkıntıların had safhaya ulaştığı bu dönemde, Nadir Karaağaç başkanlığındaki yönetim büyük baskılara artık dayanamamış ve kongre kararı almıştı. Hafta içinde yapılan kongrede, tek bir başkan adayı vardı; Nadir Karaağaç yönetimde zaten yöneticilik yapan Ünal Şendağ, bu sefer başkanlığa soyunmuştu. Ancak çok fazla bir maddi gücünün olmadığı biliniyordu. Daha güçlü başka bir aday çıkmayınca, yapılan kongrede Ünal Şendağ Balıkesirspor'un yeni başkanı oldu. Aslında değişen fazla birşey olmayacaktı. Çünkü yeni yönetimde de, bir önceki yönetimde görev yapmış isimler vardı. Beklenen taze kan gene bulunamamıştı. Baskılar sonucu Nadir Karaağaç başkanlığı bırakmak zorunda kalmıştı. Balıkesirspor yoluna Ünal Şendağ başkanlığında devam edecekti..

15.haftada rakip Bilecikspor'du. Zirveyi zorlamaya çalışan ve son şanslarını kullanan rakibimiz ile 15 Aralık 1991'de Balıkesir Atatürk Stadı'nda karşı karşıya geldik. Lider olmanın verdiği moral ile maça çıkan Bal-Kes'ler rakibinin gardını erken düşürmek için maça hızlı başladı. Ancak dirençli bir Bilecikspor vardı. Buna rağmen Balıkesirspor ilk golü bulan taraf oldu. 21.dakikada kaptan Talat Noyin aşırtma bir vuruşla Bilecikspor ağlarını havalandırarak Balıkesirspor'u 1-0 öne geçirdi. İlk yarıda her iki takım da sürekli pas hatası yapıyordu. Bunun sebebi, kırmızı-beyaz renklere sahip iki takım futbolcularının da birbirine benzer forma giymeleriydi. Hakemin maç öncesi bu durumu idrak edememesi sonucunda da, sahadaki futbolcular maç içerisinde kendi takım arkadaşlarını seçmekte zorluk çekiyorlardı. Devre arasında hakem takımlardan yedek formalarını istetti. Ancak ortada bir sorun vardı. Her iki takımın da farklı dizaynda bir yedek forma getirmemişti. Bu durumda hakem Hüseyin Kabasakal ne yapacağını bilemedi. Çözüm önerisi yan hakeminden geldi. "Antrenman yeleği" Evet, hepimizin bildiği, antrenmalarda çift kalelerde giyilen sarı yelekler giyilecekti. Bu öneriyi uygun gören hakem Hüseyin Kabasakal, Balıkesirspor'lu futbolcuların 2.yarıya sarı renkli antrenman yeleklerinden giyerek çıkmalarını istedi. Ve futbol tarihinde belki de ilk kez profesyonel bir takım, formasının üzerine antrenman yeleği giyerek resmi bir maça çıktı ve ikinci yarı bu şekilde oynandı. Fazla pozisyonun olmadığı 2.yarıda gol sesi çıkmayınca Balıkesirspor karşılaşmadan 1-0 galip ayrıldı. Bu galibiyetle zirveye iyice yerleşen Bal-Kes, en yakın rakibyle puan farkını da 4'e çıkarttı.

 

 16.haftada rakip Eskişehir Demirspor'du. Orta sıralarda yer alan rakibimizle Eskişehir Atatürk Stadı'nda karşılaşacaktık.
22 Aralık 1991'de saat 13:00 'de başlayan maça Balıkesirspor atak başladı.
13.dakikada sağdan Talat Noyin'in ortasında Erkan Kama güzel bir kafa vuruşuyla toğu ağalara göndererek Balıkesirspor'u öne geçirdi.
Eskişehir Demirspor beraberlik için fazla beklemedi. 25.dakikada defanstaki anlaşmazlıktan yararlanan Tezcan Çete sert bir vuruşla topu ağlarımıza gönderdi ve maç 1-1'e geldi. İlk yarı karşılıklı ataklardan sonra 1-1 sona erdi.
İkinci yarıda karşılıklı ataklar devam etti. Eskişehir Demirspor'un bir topunun direkten döndüğü bu bölümlerde gol sesi çıkmadı. Maçın sonlarına doğru Ergin Işık ceza sahasında Ali Ravcı'yı düşürünce Balıkesirspor penaltı atışı kazandı. Atışı kullanan kaptan Talat Noyin 85.dakikada Balıkesirspor'u 2-1 öne geçirdi.
Maçın bu skorla bitmesi beklenirken, artık uzatma dakikaları oynanıyordu. Mustafa Kıbrıscık Balıkesirspor ceza alanına yakın bir noktada düşürülünce hakem serbest vuruş kararı verdi. Atışı kullanan Ergin Işık sert bir vuruş yaptı ve üst direğe çarpan top kalecimiz Kürşat Küçükkayalar'ın müdahalesine rağmen ağlarımıza gitti. Eskişehir Demirspor bu golle 2-2'lik beraberliği yakaladı. Başlama vuruşundan hemen sonra da karşılaşma sona erdi. Son dakikada yediğimiz golle 2 puanı Eskişehir'de bırakmış olduk. Puan kaybına rağmen Eskişehir Şekerspor ve Ç.Dardanel'in de puan kaybetmesiyle liderliğimizi devam ettirdik.Hafta içinde yeni bir kriz Balıkesirspor'u bekliyordu. Yeni yönetimin de futbolculara verdiği sözleri tutmaması sonucu cuma günü yapılan antrenmana futbolcular çıkmadı. Uzun süredir parasız oulsuz mücadele eden oyuncularımız başarılı sonuçlara rağmen hakettiklerini alamayınca artık bir şekilde tepki koymak istemişlerdi. Yerel basında çıkan haberlere göre futbolcular ilk yarının son maçı olan Mudanyaspor maçına da çıkmayabileceklerini ifade etmişlerdi. Yönetim ise, buna karşılık gerekirse genç takımla maça çıkılacağını söylerek sert bir dille futbolcuları uyarmıştı. Gergin bekleyiş başlamıştı.
Ancak yine teknik direktör Ümit Turmuş devreye girerek futbolcularla bir toplantı yapmış, yönetime verilecek en güzel cevabın maçlara çıkarak kazanmak ve haklı iken haksız duruma düşmemek olduğu konusunda futbolcuları ikna etmişti.

İlk yarının son haftası gelmiş çatmıştı. 17.haftadaki rakip 5.sıradaki Mudanyaspor'du. Maç günü yoğun bir kar yağışı vardı. Maçın oynanıp oynanmayacağı belirsiz bir hal almıştı. Maç saatine yaklaşıldığında kar yağışı hızını arttırmış ve saha çizgileri artık görünmez olmuştu. Stad görevlileri çimlerin üzerindeki karları temizlemek için büyük çaba harcıyorlardı. Stada erken gelen bazı taraftarla da sahaya girerek kar temizleme çalışmalarına yardım ediyorlardı. Açık tribün kapıları açılmamıştı. Çünkü böyle bir tipide açık tribünde maç izlemek donmak anlamına geliyordu. Sadece kapalı tribüne taraftar alınmaya başlamıştı. Maça yarım saat kala kapalı tribün tıklım tıklım dolmuştu. Hatta kapasitenin çok üzerinde seyirci kapalı tribüne girmiş, neredeyse her koltuk üzerine 3 taraftar düşecek şekilde ayakta ve balık istifi bir şekilde tribün dolmuştu. Ancak kar yağışı ve tipi devam ediyordu ve maçın oynanıp oynanmayacağı halen belli değildi.
Saha çizgileri üzerine kömür döküldü ve hakem Sezai Temel maçı oynatmaya karar verdi. 29.12.1991 Pazar günü saat 13:00'de karşılaşma başladı. Balıkesirspor'lu taraftarlar maçtan önce futbolcularımıza yoğun sevgi gösterisinde bulunarak hafta içinde yaşananlar konusunda takıma moral verdiler ve taraftarın her zaman futbolcuların yanında olduğu mesajını verdiler. Rüzgar top kontrolünü imkansız hale getiriyordu. Bu şekilde başlayan maçta Balıkesirspor ilk yarıda rüzgarı karşısına alan takımdı. Rüzgar öyle sert esiyordu ki, rüzgara karşı oynayan Bak-Kes topu bir türlü rakip yarı alana taşıyamıyordu. Artık amaç ilk yarıda kaleyi savunarak mümkün olduğu kadar az gol yiyerek ikinci yarıda rüzgarla birlikte rakibe golleri sıralamaktı..
14.dakikada Mudanyaspor kornerinde topa kafayı vuran kaptanları İbrahim Erdoğan Mudanyaspor'u 1-0 öne geçirdi. 22.dakikada topu zor bela karşı kaleye taşıyan Bal-Kes'te sağdan Okan Atay'ın ortasına iyi vuran Talat Noyin beraberliği sağladı.. 1-1..
Ancak rüzgarla birlikte yüklenen Mudanyaspor atakları devam ediyordu. 37.dakikada Mudanyaspor kaptanı İbrahim Erdoğan kafayla yine topu ağlara göndererek takımını 2-1 öne geçirdi. Kalan dakikalarda kalesini iyi savunan Bal-Kes'ler devreyi başka gol yemeden kapattı.
Tribündeki taraftarlarda, ilk yarının 2-1 geride kapatılmasına rağmen en ufak bir endişe yoktu. Herkes maçın kazanılacağını biliyordu, çünkü ikinci yarıda güçlü rüzgarı arkasına alacak olan Bal-Kes'in işi kolay olacaktı. Hatta ilk yarı oynanırken taraftarların birçoğu 3 farka kadar geriye düşeceğimiz skorlarda bile maçın çevrileceğini düşünüyorlardı. Tek temenni rüzgarın ikinci yarı oynanırken hız kesmemesiydi.
İkinci yarıda rüzgarı arkasına alan Bal-Kes sahada rüzgar gibi esmeye başladı. Bu sefer Mudanyaspor yarı alanından topu çıkaramıyordu. Orta sahaya yakın yerden vurulan şutlarla bile rakip kalede etkili oluyorduk. Nitekim 54.dakikada kornerden gelen topa kafayı vuran Erkan Akgönül Balıkesirspor'a beraberliğe getirdi. 2-2..
58.dakikada Ali Ravcı'nın uzaklardan vurduğu şutu kaleci Hüseyin Gökdemir zorlukla çeldi, dönen topu Erkan Akgönül filelere göndererek Balıkesirspor'u 3-2 öne geçirdi.
69.dakikadaki atağımızda çaresiz kalan Mudanyaspor defansı Murat Bölükbaşı'nı düşürünce penaltıya sebebiyet verdi. Atışı kullanan kaptan Talat Noyin durumu 4-2 yaptı..
77.dakikada bu kez Mudanyaspor defansının hatalı bir geri pasını yakalayan Ali Ravcı affetmedi.. 5-2
Mudanyaspor'da direnen tek adam olan kaptanları İbrahim Erdoğan şahsi çabasıyla götürdüğü topu güzel bir vuruşla ağlara yollayarak hat-trick yaptı ve durumu 5-3'e getirdi. Ancak golden sonra kapalı tribünlere yaptığı hareket çok tepki topladı..
Rüzgarla birlikte rakibinin üzerine çöken Bal-Kes 6.golü bulmakta gecikmedi.. Mudanyaspor ceza alanındaki karambolde Emre Kolcu'nun vuruşu ağlara gitti ve maçın skoru belirlendi. 6-3
Maç sonrası büyük bir sevinç vardı.. Bu maçla birlikte şampiyonluk şarkıları daha gür söylenmeye başladı. Maç sonrasında, bu sezon ilk kez futbolcu ve taraftarla karşılıklı olarak "Kırmız-Beyaz Şampiyon Bal-Kes" çekiyordu..

Evet ilk yarı 38 puanla lider olarak tamamlanmıştı. En yakın rakipler Ç.Dardanelspor ve Eskişehir Şekerspor 3'er puan gerideydiler. Ancak gene de herkesin aklında geçmiş sezonlarda yaşananlar vardı. En yakın örnek olarak da,bir önceki sezonun ilk yarısının lider  kapatılmasına rağmen ikinci yarıda peş peşe gelen kötü sonuçlarla ligin 7.sırada bitirilmesi vardı. Ayrıca şampiyonluğa şartlanmış bir Ç.Dardanelspor'da oldukça ciddi bir rakipti..

Takımlar

O

G

B

M

A

Y

P

1.BALIKESIRSPOR

17

11

5

1

43

18

38

2.Ç.DARDANELSPOR

17

10

5

2

41

10

35

3.ESK.ŞEKERSPOR

17

11

2

4

30

16

35

4.S. MERİNOSSPOR

17

9

5

3

18

9

32

5.MUDANYASPOR

17

8

4

5

28

23

28

6.DARICA G.BİRLİĞİ

17

8

3

6

23

19

27

7.BERGAMASPOR

17

7

5

5

25

16

26

8.ÇANSPOR

17

7

4

6

19

18

25

9.M.KEMALPAŞASPOR

17

6

6

5

21

16

24

10.BİLECİKSPOR

17

6

5

6

19

18

23

11.GEBZESPOR

17

6

4

7

19

22

22

12.ESK. DEMİRSPOR

17

5

6

6

25

30

21

13.S. FİLAMENTSPOR

17

5

3

9

24

31

18

14.GÖLCÜKSPOR

17

4

4

9

11

22

16

15.KARACABEYSPOR

17

4

3

10

13

24

15

16.EDREMITSPOR

17

4

3

10

19

39

15

17.BURHANIYESPOR

17

2

4

11

14

39

10

18.BİGASPOR

17

0

9

8

12

34

9


Devre arasında, maddi sorunlara çözüm bulmak ve gelir sağlamak için, Balıkesir Belediyesi bir turnuva düzenlemişti. Turnuvaya 1.Lig'in güçlü ekibi Aydınspor, 2.Lig takımları Bandırmaspor  ve İnegölspor davet edilmişlerdi. Balıkesirspor'un da katılımıyla bu 4 takım Balıkesir Belediyesi kupası için Balıkesir'de karşı karşıya gelecek ve maçların geliri Balıkesirspor'a kalacaktı.
Kupa kur'aları çekildi ve tek maç eleminasyon usulü ile oynanacak 4'lü turnuva maçlarında, ilk gün Aydınspor-İnegölspor ve Balıkesirspor-Bandırmaspor karşılaşacaktı. Liglerin başlamasına 1 hafta kala güçlü takımlarla oynanacak bu maçlar, Balıkesirspor için iyi bir hazırlık fırsatı olacaktı.
Balıkesirspor-Bandırmaspor maçıyla turnuva start aldı. 2.ligdeki as kadrosuyla sahada yer alan Bandırmaspor ilk yarıyı 1-0 önde kapattı. İkinci yarıda Balıkesirspor oyuna ağırlığını koydu. Güçlü rakibine karşı Ayvaz'ın attığı golle beraberliği sağlayan Bal-Kes, Ahmet'in penaltıdan attığı golle rakibini 2-1 yenerek finale yükseldi. Bu maçta yedek kalecimiz Veysel'in özellikle ikinci yarıda gösterdiği muhteşem performans ve kurtardığı en az 5 net gol pozisyonu galibiyeti Balıkesirspor'a getirmişti.
Turnuvanın 2.maçında, 1.lig ekibi Aydınspor, 2.lig ekibi İnegölspor'u 3-2 yenerek finalde Balıkesirspor'un rakibi oldu.


 

Ertesi gün oynanan final maçında Balıkesirspor ile Aydınspor karşı karşıya geldi. As kadrosuyla ve 3 yabancı futbolcusuyla lig öncesi son hazırlık maçına çıkan Aydınspor karşısında Balıkesirspor başabaş bir mücadele sergiledi. 1-0 geriye düşen Balıkesirspor, özellikle 2.yarıda rakibine büyük bir üstünlük kurarak sahasına hapsetmesine rağmen sadece 1 gol atabildi ve maç 1-1 berabere sonuçlandı. Turnuva kurallarına göre, penaltı atışları ile şampiyonun belirlenmesi gerekiyordu. Ancak Aydınspor teknik direktörü Necdet Zorluer takımının çok yorulduğunu öne sürerek takımına penaltı attırmak istemedi. Bu durumda genel gol averajına bakıldı. Onda da eşitlik olduğu için, turnuvada en çok gol atan takıma kupa verilmesi kararlaştırıldı. Toplam 4 gol atan Aydınspor, 3 gol atan Balıkesirspor'a ancak böyle üstünlük sağlayabildi ve kupanın sahibi oldu.
2.BÖLÜM İÇİN BURAYA TIKLAYIN

 

 

 

Gayriresmi Balıkesirspor Arşivi 1966-2017