Balıkesirspor Arması

Balıkesirspor armasının ilk ortaya çıkışı, kuruluşu takip eden günlerde Erdoğan Güngören tarafından çizilen amblemle birlikte olmuştur. (1967)
Aşağıdaki ilk örnekte görüldüğü gibi, beyaz fon üzerine kırmızı ve kırmızı fon üzerine beyaz ve çerçevesi daire şeklinde olmak üzere çizilmiştir. 1967 -68 sezonunda kırmızı formalar üzerine beyaz fonlu, beyaz formalar üzerinde de tersine kırmızı formda kulanılmıştır.


 

Aşağıda yer alan amblem ise, Erdoğan Güngören'in 1967 'de yaka rozeti olarak kullanılmak üzere oluşturduğu formdur. 1980'li yıllarda özellikle beyaz forma üzerinde, diğer rozete göre daha küçük boyutta kullanılmıştır.
Aşağıda yer alan arma, kulüp logomuzun ikinci halidir. Yine Erdoğan Güngören tarafından oluşturulmuştur.  Kulübümüzün ilk flâması üzerinde yeralmıştır. 1968 yılı başından itibaren formalarımız üzerinde kullanılmaya başlandığı, o yıla ait takım fotoğraflarında da görülmektedir.
Armanın yaratıcısı Erdoğan Güngören 1928 doğumlu olup, futbola 1942'lerde Karesi Genç takımında ve Balıkesir Lisesi takımında oynayarak başlamıştır. 1946-47 sezonunda Karesi'nin A takımına terfi eden Güngören, önceleri sol haf oynarken, sonra santrhaf oynamış ve futbol hayatını santrafor olarak tamamlamıştır. 1951'den sonra yıllarca Karesi'nin kaptanlığını yapan Erdoğan Güngören, 1957 yılı başlarına kadar oynadıktan sonra futbolu bırakmıştır. Erdoğan Güngören ayrıca, İstanbul'daki üniversite yıllarında Fenerbahçe dahil transfer teklifleri almasına rağmen okulunu ve 1940 ile 1960'lı yıllar arasında Türkiye'de iyi tanınan Karesi futbol takımını tercih etmiştir.

Daha sonra, müdürlüğüne kadar yükseldiği Balıkesir Pamuklu Dokuma Sanayi T.A.Ş.'nin futbol takımını, 1961 yılında "Karesi Pamuklu Dokuma" adı altında Karesi Kulubü ile birleştirerek bu takımın uzun yıllar idareciliğini ve başkanlığını yapmıştır. YEDİVEREN lakabıyla tanınan Erdoğan Güngören, 1968-69 ve 1969-70 sezonlarında Balıkesirspor idareciliği de yapmıştır. 26.05.2010 tarihinde vefat ederek aramızdan ayrılmış ve ebediyete intikal etmiştir.

Balıkesirspor armasında yer alan ve top peşinde koşan B ve S harflerinin esin kaynağını anlayabilmek için, gene Erdoğan Güngören'in 1961 yılında Karesi için yaptığı aşağıdaki logoyu incelememiz yeterli olacaktır.


(Bu bilgileri bize sağlayan Sn.Asaf Güngören'e teşekkür ederiz.)

Erdoğan Güngören Karesi forması ile.

 


 

 

Gayriresmi Balıkesirspor Arşivi 1966-2017