Biz Kimiz

Sararmış, bölük pörçük gazete sayfaları, eriyen bant kalıntılarıyla birbirine yapışmış karton posterler, en kalitesiz malzemeden olsa da bir ara moda haline donüşen, rengi bile tutmayan ama sırf amblem var diye atmaya kıyamadığım naylon Balıkesirspor bayrakları, satın aldığım ilk Balıkesirspor flaması, özenle kesilip yapıştırılmış lig panoramaları, kimi gişede katliamdan kılpayı kurtulmuş kimi de şansıyla el değmemiş maç biletleri, resimler, yazılar ve anılar... Karşılıksız dökülen gözyaşı, gücünün kaynağı tartışılan sabır, bozgunlara saplanıp kalmamış, her şeyiyle gurur duyulan, hatırlanmaktan, arşivlenmekten hiç korkulmayan tatlı yıllar....   

Balikesirspor Arsivi, Türkiye'de bir futbol takımına arşiv amaçlı olarak hazırlanan tek web sitesidir. Bu sayfalarda, kuruluşundan itibaren Balıkesirspor ile ilgili yaşanan birçok gelişmeyi, oynanan maçlara ait bilgileri, futbolcu ve teknik adamları, yöneticileri, resimleri, videoları, anıları ve daha birçok bilgiyi bulabilirsiniz. 
Dilerseniz Balıkesirspor ile ilgili elinizde bulunan belge ve bilgileri bize iletebilirsiniz. 
Gönderileriniz kaynak gösterilerek yayınlanacaktır.
Kimdir:

Bu sitenin yapımcısı Levent Başarkanoğlu, 2000 yılında kurduğu balikesirspor.net sitesi ile, Balıkesirspor'un internetteki ilk ciddi ve kapsamlı web sayfasının yaratıcısı olmuştur. balikesirspor.net , özellikle tarihinin en kötü günleri olan 2001 ile 2004 yılları arasında, Balıkesirspor'un amatör kümeye düşüşü, oradaki mücadelesi ve kapanma noktasına kadar gelmesi sürecinde, yaptığı yayınlar ve oluşturduğu platform ile Balıkesirspor'un sahipsiz kalmaması ve tekrar ayağa kaldırılması konusunda büyük mücadele vermiştir. Bu süreçte, Balıkesirspor sevdalılarının internetteki tek buluşma noktası olan balikesirspor.net , takımın amatör ligde ilçe deplasmanına gidecek mazot parası bile bulamadığı yıllarda, kulüpten aldığı orjinal formaları satarak, takvim satarak, Balıkesirspor'u sahiplenmesi için dönemin belediye başkanına baskı ortamı yaratarak, Balıkesirpor Güçbirliği Oluşumu'nu (BAGOL) kurarak karanlığı yırtmaya çalışmış ve bu bağlamda öncü olmaya çalışmıştır.

Bununla birlikte, Balıkesirspor'a emek verenler unutulmamış, unutulmazlar arasına girenlerin adları sitede forum bölümü, nostalji bölümü gibi bölümlere verilerek isimleri yaşatılmaya çalışılmıştır.  Tarihimizde yaşadığımız önemli dönemler yazı dizisi olarak yayınlanmış ve "Geçmişini bilmeyen geleceğine sahip çıkamaz" sözünün ışığında belgesel olarak hazırlanan yazı dizileri yine balikesirspor.net'de yayınlanmıştı. Bunlardan en meşhuru ise, Levent Başarkanoğlu'nun büyük emek harcayarak hazırladığı, halen kaynak gösterilmeden birçok yerde kullanılan ve 1969-70 sezonunda yaşananların anlatıldığı "Çalınan Bir Şampiyonluğun Öyküsü" 'dür. Bunun gibi, zamanında sitede yayınlanan birçok resim ve belge de halen Balıkesirspor ile ilgili sitelerde kullanılmaktadır. Balıkesirspor'un amatör kümeye doğru yuvarlandığı ve sezon sonunda düştüğü 2000-01 sezonunda futbolcuların ruhsuzluğunu protesto etmek için balikesirspor.net 'in baş sloganı haline gelen bir tanesi de, Bal-Kes 3.ligde tekrar oynamaya başladıktan sonra bazı taraftarlarca pankart olarak hazırlanmış ve Atatürk Stadı'na çokça asılmıştı. (1975 Ruhunu Çok Özledik)

 


balikesirspor.net 2004 yılında faaliyetine ara vermek zorunda kalmış, 1 yıl sonra ise alan adının sahibi olan ticari bir firma tarafından başka sayfalara yönlendirilmiştir.

 www.balikesirspor.net  (2001 Yılı)


Balıkesirspor'un 2002 yılındaki başkanı Metin Mengüç'ün, www.balikesirspor.net ziyaretçi defterine yazdığı yazı.

 
 
www.balikesirspor.net (2002)

 

 

Levent Başarkanoğlu, 23 Ocak 2011 tarihinde oynanan Adana Demirspor-Balıkesirspor maçını izledikten sonra aracıyla İstanbul'a dönerken Sapanca yakınlarında geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanmış, 24 Ocak'ı 25 Ocak'a bağlayan gece yarısı tüm çabalara ve müdahalelere rağmen kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmiştir.

 

ALLAH BİZE SENİN GİBİ BALKES'Lİ OLMAYI NASİP ETSİN,
LEVENT BAŞARKANOĞLU MEKANIN CENNET OLSUN...

Adana'da Demirspor-Balıkesirspor maçını izledikten sonra aracıyla dönüş yolunda trafik kazası geçiren ve ağır yaralanan Levent, hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybederek dün gece Hakk'ın Rahmetine kavuşmuştur.
Hepimiz şoktayız, hepimiz çok üzgünüz,
Geride acılı bir eş, 4 yaşında bir çocuk, sevenleri ve Bal-Kes'ini bırakarak 34 yaşında aramızdan ayrılan Levent'imiz,
Mekanın cennet olsun..

Balkes Arşivi


Berkant Alpcan: Cumartesi günü geceden Adana'ya beraber gitmiştik, daha önceden onlarca deplasmanda olduğu gibi, maçı beraber izlemek için. Pazar günü Adana Demirspor-Balıkesirspor maçını beraber izledikten sonra, ben özel işlerim dolayısıyla İzmir uçağı ile döndüm. O ise arabayla İstanbul yollarına düştü..

Pazarı pazartesiye bağlayan gecenin sabahına doğru, telefonumun acı acı çalması, arayanın eşi Neslihan olması, hiç de hayırlı bir haberin olmayacağı anlamına geliyordu. Nitekim Neslihan'ın hüngür hüngür ağlayarak verdiği haber, Levent'in dönüş yolunda, Sapanca yakınlarında aracının takla atması sonucu ağır yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı şeklindeydi. Uyku ile uyanıklık arasında, sabahın çok erken bir saatinde yaşadıklarımın bir kabus mu yoksa gerçek mi olduğunu tam idrak edemeden yıldırım hızıyla Sapanca'nın yolunu tuttum. Ağır yaralanan Levent'in durumu gerçekten çok ciddiydi. Tüm çabalara, dualarımıza ve tıbbi müdahalelere rağmen, Levent maalesef daha fazla dayanamayarak 24 Ocak gecesinde bu dünyaya veda etti.

İnsan en yakın arkadaşının arkasından, hem de beklenmedik bu ayrılıktan sonra ne yazabilir ki, gözyaşlarım daha kurumadan.. Dün Levent'i kendi ellerimizle toprağa vermenin acısı, hüznü nasıl anlatılabilir ki..

Bal-Kes sevgisi ve aşkıyla yaşanan bir hayat, maalesef zamansız bir şekilde yine Bal-Kes'in peşinde son buldu. Başta eşi Neslihan ve küçük oğlu Burak'a, sonra yakınları, sevenleri ve tüm dostlarına baş sağlığı diliyorum. Bu acı kolay unutulmaz..

 

 

Zeki Doğan abimizin Levent ile ilgili yazısı..
(www.balikesirspor.web.tr)
Ölüm, insanları bekleyen bir ışıktır…Hadis-i Şerif’te de söylendiği gibi, İnsanlar aslında uykudadır. Öldükleri vakit uyanırlar.
Buna rağmen yüzü soğuktur ölümün,
Hele sevdiklerin bir bir ayrılırsa şu fani dünyadan,
Evren’in ne kadar ıssızlaştığını düşünürsün.
Tıpkı bugün olduğu gibi.

***
Sabah bir dostum daha afyonum patlamadan acı haberi verdi.
” Duydun mu ? Levent ölmüş ”
“Ne?” Levent ölmüş mü?”
“Ölmüş”

***
İnanılır gibi değil…
Kısacık ömrüne koskoca bir Balıkesirspor tarihi sığdıran bu ışık nasıl söner.
Nasıl yanlız kalır kırmızı ile beyaz ?
Sıkıştığında başvuracağın o engin kaynak,
O her dakika “Balkes” diye atan kocaman yürek nasıl sus pus olur?
***
Oysa,
Daha bir kaç ay önce Asaf Güngören ve Tanju Cansel’le planlamıştık.
Levent Başarkanoğlu’nu da aramıza alıp Balıkesirspor belgeseli çekecektik.
Ortada kaldık,
Perişan olduk.
Bugün Asaf telefondaki titreyen sesiyle “Olamaz, yalandır” dedi ama,
Değilmiş…
Levent artık yok.
Balkes öksüz.

 

 

LEVENT'İN ARDINDAN..

Berkant Alpcan :
Levent 'i yitirişimizin ardından, arayan, başsağlı ve üzüntü mesajları ileten tüm dostlara ve Balıkesirspor'lulara buradan teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Acımız henüz taze iken, gelen destek mesajları da, Levent'in kurup bugünlere getirdiği Balıkesirspor Arşivi sayfalarının bundan sonra da geliştirilerek devam etmesi yönündeki arzumuzu arttırmıştır.

Evet çok değerli bir Balıkesir'li ve Balıkesirspor sevdalısı Levent'i kaybetmek bizleri derinden üzdü, perişan olduk. Günlerdir yaşadığım sıkıntı ve acının tarihi yok. Levent'le birlikte büyümüştük, çocukluktan itibaren iki yakın arkadaş olarak, birçok şeyi paylaştık. Ancak, O'nun Balıkesirpor sevgisinin ne kadar büyük olduğunu yaşamayanın, görmeyenin anlaması gerçekten çok zordur. Çocukluğundan itibaren sevdalandığı Balıkesirspor uğrana yaptıkları, çabaları, verdiği emekler herhalde kitap olur..

Hatırladığım kadarıyla 1987'den itibaren Balıkesirspor'un çok sıkı bir takipçisiydi. O yıllarda, iletişim olanaklarının bugünkü kadar gelişmiş olmadığı, internet ve cep telefonun hayatımıza henüz girmediği zamanlarda, Balıkesirspor'un maç sonuçlarını öğrenebilmek için ne çaba ve zahmetlere katlandığı geliyor gözlerimin önüne. İç saha maçlarını kaçırmazdı ama o deplasman maçlarının sonuçlarını aynı gün öğrenebilmek için çektiği sıkıntılar yok mu.. 10-11 yaşlarındaki bir çocuk, o yıllarda ailesi izin vermediği için gidemediği deplasman maçlarımızın olduğu günlerde, maç sonunda kulübe telefon eder, genelde çalan ama açılmayan bir telefonun ardından ve maç sonucunu öğrenememiş olmanın merakıyla, deplasmanın uzaklığına göre maça giden taraftarın dönüş saatini kestirerek Ali Hikmet Paşa Meydanı'na gider, deplasmandan dönecek taraftarları beklerdi. Kaç kez bunu yaptığını, kaç kez kara kış akşamlarında Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda taraftar otobüslerini beklediğini ve maç sonucunu onlardan öğrenerek, ondan sonra evine sevinçle ya da kederli bir biçimde döndüğünü hatırlarım. Eğer iddiamızın kalmadığı bir dönemdeysek, taraftarın gitmediği bir deplasmansa, gece yarılarına kadar televizyon başında bekler, TRT'nin gece yarısından sonra yayınlanan Haberleri'nin ardından Spor Bülteni'nde verilen 3.Lig maçlarının sonuçlarını bekler, ertesi gün uykusuz okuluna giderdi. O günleri yaşayanlar hatırlar, biz çocuklar maça girmek için sırada bekler, büyüklerin bizi yanlarında bedava maça sokmaları için yalvarır, genelde de bu şekilde girilirdi. Ama Levent böyle bir imkanı olmasına rağmen her zaman biletini alır, kulübe destek olmak için maçlara bedava girmeyi aklına bile getirmezdi.
O yıllarda başlayan arşivcilik merakı, hergün düzenli olarak aldığı gazeteler ve dergilerde Balıkesirspor ile ilgili haber ve fotoğraflarla oluşmaya başlayan arşivi, yıllar geçtikçe genişlemiş ve zenginleşmişti.

Sonra üniversite okumak için gittiği İstanbul yılları. Oradan da sürekli Balıkesirspor'u takip etmişti. İlgisi ve sevgisi hiç azalmadı. Maddi olarak zorlu geçen üniversite yıllarında da, cebindeki son parasıyla aldığı bir jetonu, jetonlu telefondan ailesini, Balıkesirspor maçının olduğu gün ve maçın bitiş saatinden sonra arar ve maça yolladığı kardeşinden maç raporunu alırdı. Hayatının odağında hep Balıkesirspor vardı..

96 yılında, bir kış günü, Göztepe deplasmanı için, parası yetişmediğinden tanıdık bir otobüs şöförünün sefer saati olan gece 3'e kadar İstanbul Otogar'ında beklemiş, o otobüsle Balıkesir'e gelmiş, sabah da Balıkesir'den İzmir'e taraftar otobüsüyle giderek maçı seyretmişti. Aynı şekilde cefalı bir dönüş yolculuğu ile İstanbul'a dönmüş, 2 gün süren bu yolculuklar sonrasında sağlığından çok şey kaybettiren ve ölümün kıyısına yaklaştıran zaatürreye tutulmuştu.
Yine 97'deki Sakaryaspor deplasmanında, dikkati ve orda bulunması sayesinde, takım otobüsünün bagajından Balıkesirspor takımının maçta giyeceği formalarını çalan Sakaryalıların peşlerinden giderek yakalaması ve olası bir olumsuz durumu engellemesi, hiç kimsenin gitmediği deplasmanlarda, yaptırdığı pankartlarla Balıkesirspor'a destek vermesi, binlerce rakip taraftara karşı tek başına duran bir yürek olması aklıma gelen anılar arasında..

1998 yılında, Balıkesir'de arşivinin büyük bir kısmının sakladığı depoyu su basması sonucu yok olan belgelere o kadar üzülmüşti ki, bir gecede saçlarına aklar düşmüştü.

İnternet kullanımının yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı günlerde, 2000'li yılların başında, Balıkesirspor'luluk bilincini geliştirmek ve dünyadaki tüm Bal-Kes'lileri bir araya getirmek için kurduğu balikesirspor.net sitesi ile bir ilki gerçekleştirmiş ve "Önce Balıkesirsporluyuz" sloganının da öncüsü olmuştur.
Balıkesirspor’un, amatör ligde ilçe deplasmanına gidecek mazot parası bulamadığı yıllarda, kulüpten aldığı orjinal formalarını ve takvimini satarak gelir sağlamaya çalışan Levent, dönemin belediye başkanına da baskı ortamı yaratacak Balıkesirpor Güçbirliği Oluşumu’nu (BAGOL) kurmuştu. Balıkesirspor'u şehrin sırtında bir yük olarak gören ve Belediyespor ile birleştirerek yoketmeye çalışan o dönemin zihniyeti karşısında, eğer bu birleşme gerçekleşir ve Balıkesirspor'un faaliyeti sona erdirilseydi, yeni bir Balıkesirspor kurarak Bal-Kes'i yaşatmak için etrafına topladığı bir avuç gönüllü ile Balıkesirspor ismini kurtarmanın planlarını yapmıştı. O dönemdeki baskı ortamının sonuç vermesiyle sahip çıkılan Balıkesirspor, kapanmanın eşiğinden dönmüştü.

Yine o dönemde yazdığı yazılar, özellikle 6 ayını harcayarak ortaya çıkardığı, herkesin o dönemde yaşananları bilmesini istediği 1969-70 sezonundaki çalınan şampiyonluğumuz ile ilgili yazı dizisi, onun gerçekten çok güzel kaleme aldığı ve yayınladığı gerçek bir şaheserdi. O yazı dizisi için 6 ay gece gündüz uğraşmış, günlerce kütüphanelerde gazete arşiv ve dökümanlarını taramıştı. Gene bu sitede yayınladığı, 1991-92 sezonu şampiyonluk öykümüz, aylarca süren bir çalışmadan sonra ortaya çıkarılmış, rehber bir çalışmadır.

Sonrasında yine mücadele dolu yıllar, amatör lig utancından Balıkesirspor'u kurtarmak için yapılan her türlü çabanın öncüsü Levent olmuştu. Uzun yıllardır süren bir fikri olan, Balıkesirspor'u genç nesillere tanıtmak, geçmişiyle ve bugünüyle "Ben Balıkesirspor" luyum diyenler için bir kaynak, bilenler için hatırlatıcı, bilmeyenler için öğretici bir Balıkesirspor kaynağı kurma fikri, 2010 yılında gene onun çabalarıyla balkesarsivi.tr.gg sitesini ortaya çıkardı. BU özellikte arşive yönelik bir takım sitesinin Türkiye'de hiçbir takımda olmaması, onun verdiği eserin önemini ortaya çıkarmaktadır. Geniş arşivinin bir kısmını bu sitede yayınlayan, sadece belge ve resim değil, nostalji videolar ile de siteyi zenginleştiren Levent, arşivinin tamamını, vakti yettiğince bu sitede yayınlayacaktı. Ama olmadı, çalışmalar, planlar, projeler hep yarım kaldı. Ölümünden birkaç gün önce tamamladığı, profesyonel liglerin başladığı tarih olan 1959'dan beri oynanan tüm maçları tarayarak oluşturduğu, tüm zamanların ve tüm takımların sıralamasını içeren bir Türk takımlar sıralamasını bu sitede yayınlaması kısmet olmadı. Levent'in çalışmalarını devam ettirmek ve bu siteyi yaşatmak boynumuzun borcu olan bizler, o son çalışmasını da kısa bir zaman içinde bu sitede yayınlamayı planlıyoruz.

Evet, ardından çok şey yazılabilecek bir değer, arkadaşım, dostum Levent'in kaybı, Balıkesirspor camiası açısından çok önemli bir değerin gidişidir. Ön plana çıkmayı sevmeyen kişiliği, hep takımıma nasıl bir fayda sağlayabilirim düşüncesi içinde ve hayatının odağında Balıkesirspor olan bir can, arkasında bir eş, bir çocuk ve sevenlerini bırakarak elim bir kaza neticesinde aramızdan ayrıldı. Onunla ilgili, onun Balıkesirspor sevgisiyle ilgili yazacak o kadar çok şey varki, sadece bir anda aklıma gelen birkaç özelliğini sizinle paylamşmaya çalıştım.

Levent'ler ölmesin, çünkü Balıkesirspor'un her zaman Levent gibi insanlara, taraftarına ihtiyacı olacaktır.
Nur içinde yat.

07.02.2011

 

 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 

RAHMETLE VE ÖZLEMLE ANIYORUZ.. !

23 Ocak 2011 tarihinde oynanan Adana Demirspor-Balıkesirspor maçını izledikten sonra, aracıyla İstanbul'a dönerken Sapanca yakınlarında geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve 24 Ocak'ı 25 Ocak'a bağlayan gece yarısı hayatını kaybeden Levent Başarkanoğlu.. Mekanın cennet olsun.. Unutmadık.. Keşke senin kadar sevebilseydik...

 

 

Gayriresmi Balıkesirspor Arşivi 1966-2017